Žádné překvapení - Americké hudební ceny ovládli Jackson a Swiftová

Los Angeles - Podle očekávání bodovali na předávání letošních Amerických hudebních cen (American Music Awards) country zpěvačka Taylor Swiftová a zesnulý zpěvák Michael Jackson. Jackson byl oceněn ve čtyřech kategoriích, devatenáctiletá vycházející hvězda country muziky se stala královnou večera, když získala pět cen včetně titulu nejlepší umělec roku.

Swiftová se předávání cen osobně nezúčastnila, své fanoušky pozdravila přes satelit z Londýna, kde dnes večer koncertuje. „Hudba nikdy koneckonců nebyla o soupeření,“ prohlásila poté, co se dozvěděla o získání hlavní ceny. Kromě ní získala titul nejlepší ženská umělkyně v kategorii pop/rock a country a titul nejlepší současná dospělá interpretka. Její album Fearless z roku 2008 bylo navíc vyhlášeno za nejlepší country album roku.

Jackson byl vyhlášen nejlepším mužským interpretem v kategorii pop/rock a soul/R&B. Jeho album Number Ones také zvítězilo v kategoriích pop/rock a soul /R&B. Za zpěváka přebral ceny jeho bratr Jermaine. „Michaelovo poselství bude žít navěky. Viděl v každém to dobré a chtěl, aby každý dělal dobré věci,“ uvedl Jermaine.

Jackson spolu s popovou zpěvačkou Lady Gaga, rapperem Eminemem a rockovou kapelou Kings of Leon také soutěžili o titul umělec roku, který jim nakonec „vyfoukla“ Swiftová.

Nominovaní byli vybráni na základě oblíbenosti svých písní v rádiích a prodejnosti desek. O vítězích rozhodovali lidé v internetovém hlasování.

Eminem překvapivě nakonec nezískal cenu v žádné kategorii. Naopak skupina Black Eyed Peas získala ocenění v kategorii nejlepší skupina v pop/rocku i soul/R&B. Americká punkrocková skupina Green Day byla vyhlášena vítězem v kategorii alternativní rockové hudby. Nejlepším mužským zpěvákem country se stal Australan Keith Urban, který cenu věnoval své manželce, zpěvačce a herečce Nicole Kidmanové a dcerce Sunday.