Maxiautogramiáda s Rudou drbnou

Praha - V Paláci knih Luxor se v neděli konala maxiautogramiáda spojená s křtem knihy Vratislava Ebra Rudá drbna s IQ aneb Ta naše povaha česká. Podle slov moderátorů nemá taková akce v Evropě obdoby. A není se čemu divit: od 11 do 17 hodin se v prvním patře knihkupectví vystřídalo na 130 spisovatelů, výtvarníků, herců či zpěváků, kteří se podepisovali komukoliv, kdo si pro podpis přišel.

Hosty autogramiády, konající se v knihkupecké kavárně, byly často osobnosti zvučných jmen rozličných oborů - Michal Dlouhý, Květa Fialová, Zora Jandová, Vít Olmer, Vítězslava Klimtová a mnoho dalších. Atmosféra na autogramiádě byla velmi uvolněná a zájemci o podpis či fotografii mohli hosty zastihnout i u kavárenských stolků a případně s nimi i pohovořit.

Akci střídavě moderovalo několik hostů, z nichž se někteří i účastnili samotného podepisování - mimo jiné Petr Jančařík, Valérie Zawadská či samotný autor křtěné knihy Vratislav Ebr - a jejich moderátorské vstupy doprovázelo hudební vystoupení kytaristů Pavla Půty a Andyho Seidla.

Návštěvníci se jen hrnuli. Ať již pro podpis svého oblíbence, či se jen tak podívat, co se to děje. Úsilí organizátorů se tedy neminulo účinkem, ale v momentě, kdy návštěvníci pobíhali od stolu ke stolu s předtištěným seznamem a sháněli podpisy všech zúčastněných, se vytrácel původní záměr akce.

Vrcholem dlouhého programu byl již zmiňovaný křest knihy Rudá drbna s IQ. Autor Vratislav Ebr sesbíral lidová moudra, básničky a další lidový folklor z období komunismu. Křtu se spolu s ním chopili ilustrátor knihy Karel Benetka, Martina Vrbová, Petr Jančařík a další. Kromě tradičních přání nově vydávané knížce se pustili i do zábavných průpovídek a dialogů, které ovšem bohužel značně připomínaly dobu, které se Rudá drbna s IQ vysmívá.

A když na pokyn zazněla notoricky známá Kupředu levá, či když jsou přítomní diváci vybízeni k hromadnému zpěvu společně s kapelou, někomu se možná mohla vybavit dřívější doba, kdy byla organizovaná zábava na denním pořádku. Okolo stojícímu publiku, které tvořily převážně starší ženy, ale tato forma zábavy nijak nevadila, naopak nadšeně reagovalo na každý vtip i výzvu ke zpěvu.

Rudá drbna s IQ je již druhou ze série „Drben“; v minulých letech Vratislav Ebr sestavil již Zelenou drbnu s IQ, která se zaměřuje na zvířata a přírodu. Jako další do edice autor plánuje Zlatou drbnu s IQ pojednávající o Praze a Šedou drbnu s IQ o penězích.

Vratislav Ebr
Vratislav Ebr
Více fotek
  • Vratislav Ebr autor: Valérie Vitoušová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1254/125398.jpg
  • Maxiautogramiáda v Paláci knih Luxor autor: Valérie Vitoušová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1254/125397.jpg