Hajlující gesta a vztyčené prostředníčky již z Národní zmizely

Praha - Připomínka událostí 17. listopadu roku 1939 a roku 1989 získala včera novou podobu - hajlující gesta a ruce se vztyčeným prostředníčkem. Tak vypadal pomník sametové revoluce na Národní třídě v Praze. Za vším stojí podle serveru Týden.cz výtvarník Roman Týc. Svůj nejnovější počin nazval Není co slavit. Pracovníci České advokátní komory, která je majitelem domu, kde pomník visí, už plastiku odstranili. Případ se nyní dostal do rukou policie. 

„Při dotyku hrozilo, že plastika spadne, protože byla uchycena magnety na desku pomníku, a tudíž mohlo dojít ke zranění. Proto jsme ty dvě části plastiky sejmuli a uložili je v recepci. Posléze jsme byli požádáni policejním orgánem, abychom jim obě části předali k šetření,“ vysvětluje postup České advokátní komory Iva Chaloupková.

Lišta, na které jsou umístěné ruce se symbolem vítězné „viktorky“, se z obou stran protáhla. K 17. listopadu 1989 přibyl ještě týž den roku 1939 a letošní úterý, kdy se slavilo dvacáté výročí událostí sametové revoluce. Také prstová symbolika se rozmnožila. Nad rokem 1939 ruce hajlovaly, nad letošním datem se tyčily fuckující prostředníčky. 

Autorem poupraveného pomníku je Roman Týc. Je to jeho první velká akce od roku 2007, kdy v Praze během Velikonoc vyměnil zhruba padesát panáčků na semaforech pro chodce. Výtvarník je členem skupiny Ztohoven. Její členové se mimo jiné nabourali do programu České televize a odvysílali záběr simulovaného jaderného výbuchu. Česká televize dala umělce k soudu, který rozhodl, že šlo jen o přestupek a příslušná radnice případ odložila. Ztohoven za akci dostali v prosinci 2007 cenu Národní galerie pro mladé umělce. 
 

Roman Týc pro Týden.cz

„Ta deska prostě sama vybízela k doplnění informace. Všechny ty ruce jsou české, na rozdíl od gest, která ukazují. Není od věci uvědomit si to, co se tady dělo a děje v kontextu. Češi hajlovali tenkrát, koneckonců dělají to i dnes, vítězná viktorka po letech možná zase až tak vítězná není, prostředníček neváhal vztyčit premiér Topolánek a zaštítil se jím veřejně i Karel Gott. To taky o něčem vypovídá,“ komentoval Týc své dílo pro server Týden.cz.

Pamětní deska k událostem 17. listopadu instalovaná v podloubí na Národní třídě.
Pamětní deska k událostem 17. listopadu instalovaná v podloubí na Národní třídě.