Agon Orchestra zpívá Magorovy písně, nejen labutí

Praha - Součástí dnešního programu festivalu Alternativa 09 v pražském divadle Archa pokřtí za doprovodu souboru Agon Orchestra Martin Jirous CD svých zhudebněných básní - Magorova summa. Album je originálním spojením výrazného hudebního doprovodu, unikátních Jirousových básní a jeho sugestivního přednesu. Básně Ivana Martina Jirouse, souhrn jeho celoživotního díla, zhudebnil v loňském roce soubor Agon Orchestra, zaměřený na vážnou a soudobou avantgardní hudbu.

Autory hudby jsou Petr Kofroň, Ivan Acher, Michal Nejte a Marko Ivanović. „Jirousova poezie je velmi jemná, vybroušená poezie, která má vždycky v sobě nějaké neotřelé a důležité sdělení, které je vždycky až na dřeň. Ale pro každého je jiné, je to velmi intimní věc,“ vysvětlil jeden z členů Agon Orchestra Michal Nejtek, co je na Jirousově sbírce zaujalo.

Sbírku Magorova summa tvoří chronologicky seskládaný soubor téměř všech Jirousových textů, vydaných jakoukoli formou v letech 1975-1997. V roce 1998 byla sbírka zvolena Lidovými novinami nejzajímavější knihou roku. Agon Orchestra si na album vybrali čtyři Magorovy básně, dali jim písňovou i filmovou podobu. Kromě písní zazní ale i Jirousova recitace.

Video Rozhovor s Ivanem Magorem Jirousem
video

Rozhovor s Ivanem Magorem Jirousem

„V homérských dobách se básně zpívaly, později se to rozdělilo na dva obory - na hudbu a poezii, podle mého ke své škodě. Teprve pak beatnici a ruští básníci začali recitovat za doprovodu hudby. Moje texty nejsou předem určeny ke zhudebnění, ale občas si někdo něco vybere,“ komentoval projekt souboru Agon Orchestra Jirous.


Festival Alternativa je zaměřený na alternativní hudební žánry, které, ač nejsou středním proudem, rok od roku získávají větší okruh příznivců. Snaží se mapovat tendence v okrajových hudebních žánrech bez stylového omezení v návaznosti na vývoj moderní hudby.

V programu festivalu dostává prostor jazz, world music, alternativní rock, experimentální elektronika, soudobá vážná hudba, nejrůznější typy hudebních fúzí. Hrát se bude na nástroje tradiční i netradiční, například daxofon nebo pletací stroj.

Festival končí 28. listopadu. Zahájila ho 8. listopadu zpěvačka, skladatelka a performerka Lydia Lunchová, spjatá především s newyorskou avantgardní scénou 80. let.