Ústí nad Labem zaplavily voda, moře i oceán

Ústí na Labem – Mezinárodní filmový festival Voda, moře, oceány od 24. do 26. listopadu přivítá v Ústí nad Labem tvůrce filmových dokumentů, odborníky z oblasti ochrany přírody, ekology, novináře, potápěče, fotografy, ale hlavně filmové fanoušky z celé České republiky. V tomto roce festival expanduje i do Prahy, do areálu Mořského světa na pražském Výstavišti. Minulé ročníky dokázaly, že téma vody - toho úžasného živlu, živé mízy naší planety je nám všem blízké. O přízeň poroty bude v různých kategoriích soutěžit 40 filmů z 15 zemí.

Stav životního prostředí na Zemi je tak podstatným tématem a kouzlo slaných i sladkých vod tak přitažlivé, že mu dříve či později podlehne snad každý. Emotivní filmové příběhy, které festival opět nabídne, osloví dospělé i děti a pozvou je do světa, na jehož zachovávání nám všem musí záležet.

Za vznikem festivalu stojí dva potápěči. Teď jsou z nich prezident a viceprezident celé akce. „Prvotní myšlenka byla trošku o ekologii, trochu o tom, že se s vodou nezachází příliš dobře. Chtěli jsme na to upozornit. Kategorie jsou ekologie, sladkovodní a mořská tematika, ovšem i tematika z malých lesních tůněk,“ řekl viceprezident festivalu Zdeněk Havlík. Prezident festivalu Steve Lichtag informoval, že v doprovodném programu se letos více věnují jachtařům a kajakářům. 

Přehlídku však dlouhodobě trápí nedostatek peněz. „Pořád nejsme schopni v tomto městě festival vyklubat z dětských plenek a udělat z něj alespoň puberťáka,“ upozornil Lichtag.

Motto festivalu:

Světový oceán pramení na vrcholcích hor i v hlubinách Země. Voda plyne v potocích a řekách, plní jezera. Svou, někdy až děsivou silou mění tvář krajiny na cestě do hlubokých pánví, kde vytváří největší životní prostor naší planety - moře a oceány. Kam až oči člověka či jeho optické přístroje vesmírem kolem nás dohlédnou, nikde nenajdou planetu tak modrou, jako je ta naše. Země je už téměř čtyři miliardy let planetou vody. Planetou hlubokých a dosud stále nepoznaných oceánů života.

Festival Voda, moře, oceány už v Ústí nad Labem zakořenil. Přesto ho letos zhlédnou diváci, kteří navštíví Mořský svět v holešovickém Výstavišti v Praze.

Voda, moře, oceány
Voda, moře, oceány