Vzácná přilbice sv. Václava je opět k vidění

Praha - Jeden ze vzácných předmětů, přilbice ze zbroje sv. Václava, která pochází z 10. století, se vrací na Pražský hrad. Naposledy byla vystavena před rokem v Anežském klášteře, poté byla restaurována a nyní se vrací do stálé expozice s názvem Příběh Pražského hradu. Přilbice je umístěna ve speciální schráně, vzácný předmět chrání bezpečnostní sklo. Současně je v expozici k vidění i část svatováclavské zbroje. Oba unikáty patří do pokladu chrámu sv. Víta. Pražský hrad má předměty zapůjčeny od roku 2004 právě za účelem zařazení do stálé expozice.

„Hlavním důvodem, proč bylo nutné přilbici restaurovat, bylo dlouhodobé působení nepříznivých klimatických podmínek. Restaurátorům se poškození podařilo eliminovat a my můžeme za změněných podmínek předmět opět vystavit,“ konstatoval Václav Beránek, vedoucí oddělení kultury Správy Pražského hradu.

„Přilbice byla více poškozena než zbroj, neboť více cestovala a byla hodně vystavována. Ve schráně je zapotřebí udržovat 20% vlhkost, aby kov nezačal zase korodovat. Přilba už nikdy nebude vystavována bez této schrány, která se stává její nedílnou součástí,“ doplnil Beránek.

Video Lenka Drmotová informuje z Pražského hradu
video

Lenka Drmotová informuje z Pražského hradu

„Helma se skládá ze dvou částí, starší je vrchní zvaná kalota, která byla zhotovena v první třetině 10. století, a to zřejmě v Čechách. S největší pravděpodobností skutečně sv. Václavu patřila. Posléze se stala součástí kultu sv. Václava, který se začíná objevovat kolem 60. let 10. století. V té době byl ke kalotě přidělán zdobný nánosek s obroučkou, kde se nachází postava částečně připomínající Krista na kříži, spíše to ale bude severský bůh Odin. Usuzujeme tak proto, že nánosek byl zhotoven v severském, vikingském prostředí někdy ke konci stejného století. Ten, kdo obě části spojil, byl zřejmě kníže Boleslav II., který podporoval vzrůst svatováclavského kultu,“ informovala kurátorka sbírek Pražského hradu Milena Bravermanová. 

Stálá expozice Příběh Pražského hradu je otevřena ve Starém královském paláci, nejstarší části Pražského hradu.

Přilbice sv. Václava
Přilbice sv. Václava
Více fotek
  • Přilbice sv. Václava autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1258/125792.jpg
  • Svatováclavská přilbice z 10. století v expozici Příběh Pražského hradu autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1258/125769.jpg