My všichni školou povinní roku 2009

Ostrava - Pod názvem 4teens (For teens) se právě začal tvořit nový seriál ČT, který by měl oslovit především teenagery, ale nejenom je. Příběhy žáků jednoho gymnázia mají podle tvůrců šanci přitáhnout i zralé publikum. Bez rodičů, kantorů i dalších dospělých parťáků se totiž dospívání nedá dost dobře odehrát, ani odžít. Ve dnech 21. 11. až 13. 12. 2009 budou vznikat jednotlivé díly na gymnáziu v Orlové a na dalších místech Ostravy a Hošťálkovic. Seriál bude mít celkem sedm dílů. S jeho zařazením do vysílacího schématu se počítá v roce 2011.

Hlavním představitelům je právě patnáct, opustili základní školu a studují na gymnáziu. Už nejsou děti a jsou připraveni skočit do všeho rovnýma nohama. Procházejí obdobím vzpoury vůči rodičům i učitelům, obdobím hledání i zklamání, prvních osudových lásek, kamarádství i nepřátelství. Ve třídě se potkají různé typy lidí. Mají rozdílné zájmy, postoje, rodinné zázemí, sny a taky spoustu volného času. Někdo je skejťák, jiný šprt, někdo žije jen hudbou, jiný zase počítači. Jsou mezi nimi sportovci i intelektuálové. Někteří jsou společenští, jiní uzavření. Chatování, počítačové hry a virtuální realita jsou pro některé důležitější než skutečné kamarádství.

Zpočátku to vypadá, že se tyto individuality nemohou nikdy najít, natož vytvořit partu. Ale stane se neuvěřitelné. Život či osud postupně spojí dohromady sedm rozdílných povah – svérázných týpků (počítačového mága, anarchistku, ctižádostivou slušňačku, bohéma, pohodáře, skina, skejťačku a modelku). Jejich příběhy budou diváci sledovat nejen v jejich „reálných seriálových“ životech, ale též ve školním internetovém časopise 4teens, kde se hrdinové budou proměňovat v hrdiny komiksové. 

„Vypadá to, že tyto velmi rozdílné děti si nemohou nikdy porozumět. Avšak po absolvování prvního ročníku gymnázia, kdy spolu prožijí spoustu situací a zážitků, se spojí a vznikne vlastně docela zocelená parta,“ přibližuje základní linku příběhu dramaturgyně Kateřina Ondřejková.

„V seriálu mi hrají z větší části konzervatoristi jak z Čech, tak i Moravy, kteří už s herectvím mají nějaké zkušenosti, takže zatím jde práce náramně,“ pochvaluje si natáčení režisér Pavel Jandourek. Na zážitky ze své původní profese bude vzpomínat i vystudovaný pedagog Miroslav Táborský, který hraje učitele češtiny a výtvarné výchovy Prchala. „Moje postava má dvě roviny, nejenom, že krotí ty puberťáky ve škole, ale zároveň má jednoho takového doma a má s ním dost velké problémy,“ přiblížil jednu z postav Táborský.

V dalších dospělých rolích uvidí diváci např. Ester Kočičkovou, Ondřeje Pavelku, Naďu Konvalinkovou, Zuzanu Slavíkovou, Norberta Lichého, Janu Janěkovou, Karela Dobrého či Annu Cónovou. Scénář k seriálu 4teens napsaly Iva Hlaváčková a Irena Pavlová.

4teens
4teens
Více fotek
  • 4teens autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1257/125667.jpg
  • 4teens / budova gymnázia v Orlové autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1257/125669.jpg