Alice in Chains: Prostě jsme se nejdřív museli nabít

Praha – Vypadalo to, že éra Alice in Chains definitivně skončila v roce 2002, kdy její zpěvák Layne Staley zemřel na předávkování. Styl grunge ale po dvaceti letech znovu přichází do módy a Alice in Chains se znovu dali dohromady. Dnes večer kapelu s novým zpěvákem Wiliamem DuVallem čeká velký sál pražské Lucerny. Fanoušci americké hudební legendy zavzpomínají na éru syrové hudby v kostkovaných košilích, kdy i další kapely ze Seattlu, jako Nirvana, Pearl Jam nebo Mudhoney, sesadily z žebříčků královský pop Michaela Jacksona.

Alice in Chains představí českému publikum své album Black Gives Way to Blue, které vyšlo letos na podzim po dlouhé čtrnáctileté pauze od poslední desky. Do Česka se kapela vrací po třech letech, v roce 2006 koncertovala ve Zlíně.


ROZHOVOR S Mikem INEZEM a Williamem DUVALLEM

Kapely, které se dávají znovu dohromady, jsou dnes téměř fenomén. Neměli jste obavy z toho, že se fanoušci budou na „nové“ Alice in Chains dívat skrz prsty?

MI: Celé tajemství je v tom, že jsme nic neplánovali. Prvně šlo o benefiční vystoupení pro oběti tsunami před pár lety. Kdybyste se nás zeptal tak před dvaceti měsíci, jestli v tomhle složení natočíme desku, odpověď by nejspíš byla ne.

WD: Na celé věci je pěkné to, že jsme se původně dali dohromady jen na pár koncertů. V té době, počátkem roku 2006, jsme s kapelou neměli žádné plány, vážné záměry. Nic takového jako: Dáváme dohromady kapelu a bude to ten nějvětší comeback! Na konci turné jsme zjistili, že to mezi námi čtyřmi funguje. Že to spojení nepopírá minulost kapely. Vydali jsme se na cestu, spolu s našimi posluchači. Proto jsme tu zpátky a s novou deskou.

Je pro vás „grunge“ spíš obchodní značka, nebo jste cítili sounáležitost s Nirvanou, Pearl Jam, Soundgarden?

MI: Slovo grunge jsme si nevymysleli my, spíš jsme dostali takovou obchodní nálepku. Na kapelách ze Seattlu bylo zvláštní už jejich působiště - když se podíváte na mapu, je to místo ve vzdáleném koutě Ameriky. Vezměte si kapelu Soundgarden, která měla první desku u velké společnosti až po deseti letech hraní. Bylo důležité, že tyhle kapely našly vlastní zvuk ještě dřív, než je objevil velký vydavatel. Na rozdíl od Los Angeles, třeba, kde prostě dají dohromady pár kluků a ihned dostanou nahrávací smlouvu. Moc dobré muziky takovým způsobem ale nevznikne.

Na původního zpěváka Layneho se vás jistě lidé často ptají - zničily ho podle vás drogy nebo jeho osobní démoni?

MI: S alkoholem a drogami nemají potíž jen muzikanti, ale třeba taky pošťáci, doktoři, právníci, žurnalisti nebo kameramani…  V té době jsme žili pod obrovským tlakem, byli jsme vlastně kluci a najednou přišla celá ta sláva. Telefon a někdo mi říká: Eddie Vedder je na obálce časopisu Life! Jak je to možný, vždyť je to jen surfař ze San Diega…  Neříkám, že se takovým tlakem dá cokoliv omluvit, prostě jsme se nejprve museli nabít.

celý rozhovor - viz video 


Skupina Alice in Chains vznikla v roce 1987 v Seattlu. O tři roky později vydala nahrávku We Die Young i debutové album Facelift. Následující deska Dirt vyšla v roce 1992. Písničky Alice in Chains zazněly také ve snímku Singles režiséra Camerona Crowa.

Původním zpěvákem kapely byl Layne Staley, s nímž hráli kytarista Jerry Cantrell, baskytarista Mike Inez a bubeník Sean Kinney. Kapela kvůli Staleyho nespolehlivosti v důsledku drogové závislosti přerušila činnost v roce 1998. O čtyři roky později byl zpěvák Layne Staley nalezen mrtev předávkovaný kokainem a heroinem. S novým zpěvákem se dala skupina znovu dohromady v roce 2005. Za mikrofon se postavil William DuVall ze skupiny Comes With The Fall.

Alice In Chais: Black Gives Way To Blue (2009)
Alice In Chais: Black Gives Way To Blue (2009)
Více fotek
  • Alice In Chais: Black Gives Way To Blue (2009) zdroj: www.aliceinchains.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1258/125759.jpg
  • Alice In Chains zdroj: www.aliceinchains.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1258/125743.jpg
  • Alice In Chains zdroj: www.aliceinchains.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1258/125752.jpg