Ať jsem kdo jsem, vyrostl jsem s Albatrosem

Praha – Šedesát let doprovází nakladatelství Albatros české čtenáře na jejich cestách za knižním dobrodružstvím. Většina dnes dospělých čtenářů slabikovala své první věty právě z knih tohoto nakladatelství a setkává se s ním i dnešní mladá čtenářská generace. Albatros slaví šedesátileté výročí své existence výstavou dětské knihy, s podtitulem Ať jsem kdo jsem, vyrostl jsem s Albatrosem. Návštěvníci mohou listovat téměř dvěma sty knižními tituly v Galerii Klementinum, v prostorách pražské Národní knihovny, od 25. listopadu do 7. února.

„Národní knihovna se orientuje na podstatně starší a zejména odbornější čtenáře, ale jejím zájmem je i působení na širší čtenářskou obec a prostřednictvím výstavy prezentující dětskou knihu by si ráda do budoucna vychovala i své uživatele a návštěvníky,“ vysvětluje Národní knihovna svou účast na expozici Albatrosu.

Výstava je koncipovaná tak, aby si dětské, ale i dospělé publikum prostřednictvím vystavených knih a reprodukovaných ilustrací připomnělo své oblíbené knihy. „Albatrosáckými“ pohádkovými hrdiny byl například rozšafný kocour Mikeš, Pejsek s Kočičkou, sympaťák Ferda Mravenec, roztomilý Krteček, spravedlivý loupežník Rumcajs, víla Amálka, králíci Bob a Bobek či Maxipes Fík, kterého v růstu zastavil až sud piva. Z těch novějších je zřejmě nejznámější čarodějnický učeň Harry Potter.

„Výstava je příležitostí i pro nás dospělé, abychom znovu potkali knihy vlastního dětství. Teprve nad desítkami knižních titulů z produkce Albatrosu člověk pochopí, jak mnoho dětská kniha znamená, jak dítě neznatelně utváří a kultivuje, jak ho vede, a to doslova po celý život,“ říká spisovatelka Alena Ježková, která je společně s literární historičkou Janou Čeňkovou a kunsthistorikem Janem Rousem autorkou koncepce výstavy.

Návštěvníci si na výstavě prohlédnou stěžejní publikace nejstaršího a nejslavnějšího nakladatelství dětské knihy a připomenou si oblíbené autory a ilustrátory, k nimž patřil například Josef Lada, Jiří Trnka, Ondřej Sekora, Zdeněk Miller, Miloš Nesvadba, Václav Čtvrtek či Helena Zmatlíková.

Součástí výstavy bude bohatý program autorských čtení, besed a výtvarných dílen určených především pro děti. Vedle účasti na besedách si budou moci namalovat obrázek na motivy nejznámějších příběhů nebo vystřihnout oblíbenou postavičku dětského hrdiny. K výstavě bude také vydán bohatě vypravený katalog.