Zlaté české loutkové ručičky

Praha – Loutkový film není sice českým vynálezem, jak bývá často uváděno, ale v naší zemi se dočkal velkého rozmachu a popularity. Výstava v románských sálech Strahovského kláštera přibližuje výběr z přibližně pěti set originálních loutek a dekorací z více než 40 českých animovaných filmů od 30. let 20. století po současnost. Pod názvem České filmové loutky je k vidění od 26. listopadu do konce prosince.

Návštěvníci se mohou potkat s Ferdou Mravencem, Krtečkem nebo panem Tau, prohlédnout si ponorku, na které pluli hrdinové filmu Vynález zkázy nebo domeček nenapravitelných kutilů Pata a Mata. „Kromě toho, že výstava pojednává o animovaném filmu, který jsme si rozdělili na loutkový a kreslený, bychom rádi vedle loutek a dekorací ukázali i originální kostýmy z filmů,“ představuje výstavu její kurátorka Jana Sommerová.

Návštěvníci se také blíže seznámí s tím, co obnáší takovou filmovou loutku vyrobit a rozpohybovat, což si mohou v tvůrčích dílnách i sami zkusit. Lépe tak poznají práci například Jiřího Trnky, Břetislava Pojara, Karla Zemana, Hermíny Týrlové a dalších autorů, jejichž loutky zůstaly uchované v depozitářích Krátkého filmu Praha. Mnohé z loutek a dekorací se na výstavu ve Strahovském klášteře nedostaly – například medvědi z Potkali se u Kolína nebo Pojarova Zahrada podle Trnkovy knihy.

K vidění jsou i tak zhruba tři stovky loutek a dekorací. Jana Sommerová upozorňuje, že ujít by si návštěvníci neměli nechat zejména poslední Trnkův film Ruka nebo loutky Břetislava Pojara, který celosvětově proslavil český vynález – poloplastickou loutku. Úspěch české animace ve světě přičítá kurátorka především její rozmanitosti. „My se nebojíme experimentovat, nebojíme se věci kombinovat, propojovat. Přece jen máme zlaté české ruce,“ dodává.

0Výstava České filmové loutky vznikala ve spolupráci se společností Krátký film Produkční s.r.o. a Královskou kanonií premonstrátů. Ve stejných výstavních prostorách Strahovského kláštera se před rokem konala úspěšná výstava Jak se oblékají pohádky. Ti, kterým se líbila, o ni nebudou ochuzeni ani letos – pod názvem Jak se oblékají pohádky II si mohou pohádkové kostýmy prohlédnout od 4. prosince v Obecním domě. Kurátorkou výstavy pohádkových kostýmů je také Jana Sommerová.