Tina Turner zpívá více než půl století

Nutbush (USA)/Praha – Když se 26. listopadu 1939 na farmě Nutbush v americkém státě Tennessee narodila Anna Mae Bullock, těžko by někdo odhadl, že se jí o sedmdesát let později bude přezdívat rocková babička. Zpěvačkou Tinou Turner se Anna Mae stala poté, co jako mladičká v jednom z hudebních klubů v městečku St. Louis potkala Ika Turnera, kapelníka rhythm & bluesové kapely Kings of Rhythm. Osminásobná držitelka cen Grammy, která prodala přes 180 milionů desek, svoji kariéru začínala nadvakrát.

V roce 1960 vznikají pod hlavičkou Ike & Tina Turner jejich první společné nahrávky. Nejúspěšnějším rokem Tiny a Ikea byl rok 1971, kdy se revivalem skladby Proud Mary skupiny Creedence Clearwater Revival dostali do americké hitparády Top 10. Skladba byla z alba Workin' Together, které bylo jejich nejprodávanějším albem vůbec. První sólovou skladbu River Deep, Mountain High nazpívala roku 1966. Popularita zpěvačku přivedla i k filmu. V sedmdesátých letech se objevila například ve snímcích Gimme Shelter (1970), Soul to Soul (1971), mihla se i ve filmové verzi rockové opery Tommy z roku 1975.

Druhým začátkem pak pro zpěvačku byla osmdesátá léta, kdy se vzpamatovala z rozvodu s agresivním a na alkoholu závislým Turnerem. Toto období bylo pro ni jistě jedno z nejtěžších. Aby uspíšila rozvod, souhlasila s tím, že Ikovi zůstanou všechna práva na jejich nahrávky. Během následujících osmi let zpívala v klubech a kasinech soulový repertoár. Její tehdejší finanční situace nebyla vůbec jednoduchá, o čemž svědčí i fakt, že byla určitou dobu odkázaná na potravinové lístky.

V roce 1983 se prosadila hitem Let´s Stay Together. Závratný úspěch přišel v roce 1984 s albem Private Dancer. Během následujícího roku se ho prodalo na deset milionů kusů a zpěvačce vyneslo tři ceny Grammy. Turnerová tehdy změnila image a stylově se posunula od soulu a blues k popu. Stala se jednou z nejžádanějších zpěvaček světa. V roce 1988 dosáhla i na návštěvnický rekord, když na její koncert v Riu de Janeiro přišlo 182 000 diváků, do té doby největší počet vůbec.

Je majitelkou stále populárních hitů jako třeba We Don't Need Another Hero (z filmu Mad Max, v kterém si i zahrála), Simply the Best či Typical Male. Do povědomí milovníků Jamese Bonda se dostala s hitem Goldem Eye (1995), titulní písní stejnojmenné „bondovky“. Matka čtyř synů, dvou vlastních a dvou adoptovaných, žije zdravě a její jedinou slabostí je prý zmrzlina. Přesto, že v roce 2000 ohlásila definitivní konec své kariéry, k radosti svých fanoušků zpívá dodnes.

V České republice „rocková babička“ vystupovala třikrát. Poprvé v roce 1981, kdy nadchla Lucernu, podruhé pak o 15 let později na pražské „Bohemce“ a naposled roku 2008, kdy svou show nadchla zaplněnou O2 arenu.

Svou sedmdesátku hodnotí lakonicky: „To číslo vůbec nic neznamená, prostě nic.“ A podle mnohých svým mladistvým elánem strčí do kapsy i o generace mladší kolegyně.