V pražském kině Světozor skončil festival francouzských filmů

Praha - Předpremiéra snímku režiséra Jacquese Audiarda Prorok, který do české distribuce uvede od 3. prosince společnost Aerofilms, zakončila dnes večer v pražském kině Světozor 12. ročník Festivalu francouzského filmu. Projekci osobně uvedli herci Tahar Rahim, který byl za svůj herecký výkon nominován na Evropskou filmovou cenu, a Adel Bencherif.

Prorok je úspěšný i za hranicemi Francie. Na MFF v Londýně získal Cenu za nejlepší film. Jde o druhé prestižní ocenění poté, co v Cannes získal Velkou cenu poroty. Vězeňské drama o nezletilém chlapci navrhla francouzská kinematografie k nominacím na Oscara. Bylo nominováno v šesti kategoriích na ceny Evropské filmové akademie.

Festival byl zahájen 19. listopadu za účasti režiséra Jeana-Pierra Jeuneta a herečky Julie Ferrierové, kteří uvedli stylizovanou a nezvykle akční komedií Galimatyáš. Snímky francouzských režisérů pak zaplnily programy kin také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni. Organizátoři však dnes nemohli ani odhadnout, kolik diváků zavítalo na festivalové projekce. Vloni jich bylo přes 17.000.

Hlavním cílem letošní přehlídky bylo seznámit zástupce distribučních společností s tím, co nového nabízejí francouzští producenti. V českých kinech je mezi zahraniční tvorbou zastoupena francouzská produkce po té americké nejčastěji. Každoročně jde až o dvacítku titulů, které zhlédne 550.000 diváků.

Vedle předpremiérových snímků festival přestavil pět sekcí. Do té soutěžní zvolili čeští kritici deset titulů. Výsledky hlasování diváků však budou známy až ve čtvrtek. Sekce Panorama nabídla koprodukční díla a konaly se i večery krátkých filmů. Francouzské filmové hity byly uvedeny v osmi festivalových multiplexech. Nová sekce Ciné Classique byla možností seznámit se s velkými díly či si je znovu připomenout.

Scéna z francouzského filmu
Zdroj: Festival francouzského filmu