Studenti se opět budou prát s Thálií

Praha - V Divadle Na Prádle proběhne 27. - 29. listopadu divadelní festival PEREME SE S THÁLIÍ. Již 6. ročník nesoutěžní přehlídky vybraných divadelních souborů pražských gymnázií pořádá soukromé Gymnázium Jaroslava Seiferta ve spolupráci s malostranským Divadlem Na Prádle. V různých divadelních žánrech se představí studentské soubory z Gymnázia J. Seiferta, Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG) a Gymnázia J. Nerudy. Program bude probíhat na dvou scénách - v sále i kavárně Divadla Na Prádle. Tuto akci podpořila Městská část Praha 9 a Magistrát hl.m. Prahy.

Pořádající školu reprezentují převážně autorské tvary, zahrnující autorské čtení Kopr, operu Magdalena, divadelní etudy Splachovací příběhy nebo inscenaci z období druhé světové války Tenkrát, hranou v němčině.

Součástí festivalu je Diskusní klub s lektory ve zkušebně divadla, jehož jedním z hostů je dramatik, režisér a scenárista Petr Kolečko, absolvent Gymnázia J. Seiferta. Hudebním poradcem je zpěvák operetní a muzikálové scény Karel Bláha. Studentský Press tým zajišťuje přípravu a výrobu zpravodaje.

Dramatik Petr Kolečko (1984)

0si na nezájem divadel o své texty nemůže stěžovat. Inscenace jeho her Láska, vole (Disk) nebo Britney goes to heaven (Divadlo Petra Bezruče) se staly pro generační publikum kultovními. Je uměleckým šéfem divadla Rubín, ale také spoluautorem nováckého seriálu o venkovském fotbale Okresní přebor. 

„Interpretační divadlo je na vymření, to nemá žádný smysl dělat. Ten tisící výklad Hamleta si člověk může v klidu dát, ale pokud má divadlo ambici přitáhnout od televizí lidi, kteří mají kulturní zázemí, jsou schopní to konzumovat a nekonzumují, protože jim divadlo nenabízí, co chtějí, tak zbývá jedině autorské divadlo. Zobrazovat sebenicotnější nové téma je důležitější než pulírovat ta, která jsou dávno popsaná a vyřešená tam i zpátky. Nebo aspoň ty základní věci vidět z pohledu současného světa. To je možná vůbec nejlepší,“ tvrdí Petr Kolečko.

Petr Kolečko
Petr Kolečko