Avishai Cohen přiváží osobitý jazz

Praha - Avishai Cohen, jedna z největších osobností současného jazzu, znovu koncertuje v Praze, tentokrát se svým kvintetem představí ve Dvořákově síni Rudolfina nejnovější projekt Aurora. Vedle hry na kontrabas Cohen též zpívá, a to jak v hebrejštině, angličtině, španělštině, tak i ve starém židovském jazyce ladino (židovská španělština užívaná potomky Židů vypuzených koncem 15. stol. ze Španělska do severní Afriky a na Balkán). Hudební pramen vyvěrá z půdy jeho domoviny, průsečíku mnoha kultur.

„V historii jazzu najdeme jen velmi málo hudebníků, kteří dokázali navázat přímé spojení mezi svým nástrojem a posluchači. Talentovaný a energický Cohen je během několika vteřin schopen vyvolat dokonalou atmosféru, rozechvět posluchače pouhými třemi notami a vlít radost do srdcí všech, kdo se přišli podívat na jeho představení. Cohen, který se těší zasloužené úctě jako nadaný a imaginativní skladatel a jeden z nejlepších žijících hráčů na kontrabas, se dnes představuje také jako schopný zpěvák,“ napsal o Cohenovi žurnalista Sebastien Vidal. 

„V Praze jsem už mnohokrát hrál v rockových a jazzových klubech, hodně lidí tam při představení stojí. Teď se ale pokoušíme navázat vztah s městy, a proto pro různá vystoupení volíme různá prostředí. Pro tuhle kapelu se zdá být nejvhodnější velký koncertní sál. Chceme to konečně zkusit. Jsem tím nápadem skutečně nadšený,“ prohlásil o přípravách pražského koncertu v Rudolfinu hudebník. 

Avishai Cohen se narodil v roce 1970 v Izraeli v hudební rodině. Jako dítě začal chodit na piano, ale brzy přesedlal na elektrickou basovou kytaru. Když se po dvouleté službě v armádním hudebním souboru vydal z Tel Avivu dobýt svět, byl první destinací, která se mu logicky nabízela, New York. První rok byl pro mladého Izraelce těžký, leckdy dokonce pracoval na stavbách, aby nějak vyšel s penězi. Pak přišly latinsko-americké kapely. Cohen vyrůstal na Středním východě a typické rytmické útvary měl doslova v krvi, proto bylo možné jej brzy spatřit vedle panamského umělce Danila Pereze působícího v latinských vodách dnešního jazzu. Zhruba v této době dal Avishai Cohen dohromady svou první skupinu. Jednalo se o orchestr ovlivněný rozmanitými proudy a jeho obdivovatelem se stal i samotný Chick Corea; ten nabídl Cohenovi pod svou vlastní značkou Stretch brzy možnost společné nahrávky a současně i post kontrabasisty v nové skupině.

Po návratu do Tel Avivu se obklopil několika vybranými kolegy. V současné době úzce spolupracuje s celoživotními přáteli a mladými umělci, kteří jsou připraveni s ním jít třeba na kraj světa. A tak hráč na oud Amos Hoffman, kreativní perkusista Itamar Doari spolu s jemným dotekem unikátních vokálů Shaie Maestra a Karen Malky vytvářejí živnou půdu pro bezpočet rozmanitých hudebních kreací.

Avishai Cohen o Praze:

„Za prvé, jsem z otcovy strany ze čtvrtiny Čech. Praha je město z knížky pro děti — velice barvité místo. Je to jedno z mála míst v této části Evropy, které se mi líbí. Připomíná velkoměsto, třeba jako Berlín nebo New York, ale je mnohem jemnější. Mám ji moc rád. A taky mám moc rád lidi, kteří tady žijí.“

V projektu Aurora zahrají: Avishai Cohen - kontrabas, basová kytara, zpěv; Karen Malka – zpěv; Shai Maestro - piano, klávesy;  Amos Hoffman – oud;  Itamar Doari – perkuse.

Auroru předvede Avishai Cohen v Rudolfinu, v Dvořákově síni v neděli 29. listopadu 2009 od 19.30.