Na útěku lze potkat svou duši i svobodu

Praha - V pražském Divadle Ungelt připravili na dnešní večer českou premiéru francouzské tragikomedie Na útěku, jejímiž autory jsou Pierre Palmade a Christophe Duthuron. Hru pro dvě ženy připravil režisér Ladislav Smoček. V roli žen na cestě za svobodou se představují Jana Štěpánková a Zlata Adamovská. Text spojuje dvě rozdílné povahy, dvě generace, jež ovšem mají společný cíl – utéct kamkoli, odmítnout snášet křivdy, kterými je jejich rodiny ponižují. Cesta za svobodou však není snadná a není snadná ani cesta žen k sobě navzájem.

„Ty ženy spojuje jeden cíl. Mají sice rozdílné povahy, ale podvědomě nebo spíš nevědomky hledají cestu k sobě, což na hře považuji za nekrásnější,“ upozorňuje režisér inscenace Ladislav Smoček.

Přes rozdílnou energii a životní zkušenost, přes vzájemné hádky, které nepostrádají jistou duchaplnost i vtip, si ženy pomalu klestí cestu k sobě. Pro obě je určitou výhrou, že se na cestě potkaly.

„Musí to hrát herečky, které už mají něco odžito, to co tam autoři napsali, je jako kdyby to sami prožili a navíc to napsali chlapi. Je ovšem fakt, že takových rolí je málo,“ uvedla herečka Zlata Adamovská. „Je to humorné, ale myslím, že jsou tam místa, která vás jako škrábnou,“ doplnila spoluhráčku Jana Štěpánková. 

Zlata Adamovská a Jana Štěpánková jsou bývalé herecké kolegyně z vinohradského divadla a nyní po mnoha letech se v Ungeltu opět potkaly. Hra Na útěku je od svého uvedení v roce 2007 ve Francii velmi populární, v současnosti se připravuje její filmová verze.

Na útěku
Na útěku