Taneční konzervatoř vyzývá k tanci

Praha - Známé variace z klasických baletů i ukázky současného tance předvede soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy na slavnostním večeru v prostorách Laterny magiky. Program nese název Vyzvání k tanci – večer tanečních miniatur a představí se v něm jak stávající studenti školy, tak absolventi působící již jako profesionální tanečníci. Představení se uskuteční na první adventní neděli 29. listopadu od 19:30.

V první polovině večera zhlédnou diváci pas de deux a variace z baletů Labutí jezero, Don Quijote, Esmeralda, Spící krasavice, Giselle nebo Laurencie. Ve druhé části uvede soubor choreografie z repertoáru i nové kusy, které vznikly na základě účasti studentů školy na 3. Mezinárodní baletní soutěži Brno 2009.

V souboru Bohemia Balet vystupují absolventi a studenti školy. Ke spolupráci jsou zváni mladí i renomovaní domácí a zahraniční choreografové. Za dobu své existence se vyvinul v ambiciózní soubor mladých tanečníků, mnohdy laureátů mezinárodních soutěží.

Dramaturgie je vytvářena s ohledem na složení souboru, umožňuje rozvoj uměleckých schopností studentů a zároveň obohacuje repertoárovou nabídku na české taneční scéně. Mezi úspěšné představení patří např. Ravelovo Bolero vytvořené pro studenty školy v roce 2003 uměleckým šéfem baletu ND v Praze Petrem Zuskou, inscenace Poloveckých tanců A. Borodina, Čajkovského Louskáček nebo Povídání s Fridou, balet podle životopisného filmu o mexické malířce Fridě Cahlo, který vytvořil Jan Kodet.

V lednu 2005 se konala na scéně Stavovského divadla ve spolupráci s Národním divadlem v Praze premiéra Čajkovského baletu Šípková Růženka v choreografii Jaroslava Slavického, který se setkal s velkým úspěchem u malých i velkých diváků a byl zaznamenán Českou televizí. V sezóně 2008/2009 byl soubor rozšířen o balet Bohuslava Martinů Kuchyňská revue, Podivuhodný let a operu Slzy nože v režii Jiřího Srnce, Janáčkovu Sinfoniettu a Zeljenkovu Musicu Slovacu v choreografii Pavla Šmoka. Unikátní je nastudování světoznámé Svity v bílém francouzského choreografa Serge Lifara, uvedené souborem v české premiéře a oceněné v Soutěžní přehlídce tanečního umění ČR v roce 2008 Čestným uznáním za dramaturgický přínos.

V současnosti pokračuje Bohemia Balet v úspěšné spolupráci s Jiřím Kyliánem, někdejším absolventem školy, v červnu 2009 byly v jeho choreografii uvedeny v české premiéře Písně potulného tovaryše Gustava Mahlera.