Slavík 2009: Méně hlasů, méně playbacku

Praha – Hudební fanoušci svými hlasy rozhodli o tom, kdo z českých a i slovenských interpretů si dnes večer převezme jednoho ze slavíků v celkem sedmi kategoriích. Vyhlášení výsledků ankety Český slavík Mattoni 2009, kterým bude provázet Ondřej Brzobohatý, odstartuje v osm hodin večer ve Státní opeře. Pořadí nominovaných na prvních šesti, respektive tří, pozicích je ve všech kategoriích už známo, s výjimkou Objevu roku, pro který mohou diváci hlasovat ještě během přímého přenosu.

I přes tuto možnost ale zřejmě bude počet lidí, kteří se rozhodli poslat svůj hlas některému z populárních zpěváků nebo skupin, menší než loni. Zatímco ve 43. ročníku dorazilo přes 165 tisíc hlasů, v letošním, čtyřiačtyřicátém, v době, kdy hlasování skončilo, o zhruba 65 tisíc méně.

Předáni budou dnes zlatí, stříbrní a bronzoví slavíci v kategoriích zpěvák, zpěvačka a hudební skupina. Ocenění také převezmou vítězové kategorií Absolutní slavík, Objev roku, Skokan roku a Slavíci bez hranic - nejpopulárnější slovenský interpret v České republice.

Nominovaní

  • zpěvačky: Iveta Bartošová, Lucie Bílá, Ewa Farna, Aneta Langerová, Helena Vondráčková, Lucie Vondráčková
  • zpěváci: Daniel Bárta, Karel Gott, Petr Kolář, Richard Krajčo, Daniel Landa, Jaromír Nohavica
  • skupina: Čechomor, Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof, Olympic
  • objev roku: David Deyl, Charlie Straight, Martin Chodúr 

Slovenští interpreti se pravděpodobně slavnostního ceremoniálu v opeře nebudou moci zúčastnit, protože jsou nominováni i na cenu Slovenského slávika, který se koná ve stejném termínu jako ten český. „Příště se budeme muset lépe domluvit, ani bych se do budoucna nebránil společnému Česko-slovenskému slavíku,“ připustil Jaroslav Těšínský z pořádající agentury Musica Bohemica.

Na pódiu Státní opery se nejspíš neobjeví ani zpěvák Martin Chodúr, účastník Česko Slovenské SuperStar, v případě, že získá cenu Objev roku. Televize Nova, která tuto pěveckou soutěž pořádá, nechce, aby byl zvýhodňován před ostatními finalisty ještě neukončené soutěže. Pro Objev mohou diváci hlasovat i v průběhu finálového večera – na výběr je kromě Chodúra ještě zpěvák David Deyl a skupina Charlie Staight.

Ceny vítězům předají primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová, primáš Hradišťanu Jiří Pavlica, operní pěvkyně Andrea Kalivodová, přední světová harfenistka Kateřina Englichová, muzikant a producent Michal Dvořák, textař Michal Horáček a fotograf Robert Vano. V programu pak vystoupí nominovaní i nenominovaní hudebníci – Lucie Bílá, Ewa Farna, Aneta Langerová, Michal Hrůza, skupina Nightwork, Dara Rolins, Tereza Černochová a Xindl X. Všichni hosté budou letos zpívat živě.

0Anketa Český slavík se vyhlašuje od roku 1996 a navazuje na někdejšího Zlatého slavíka, jehož od 60. let do roku 1991 vyhlašoval časopis Mladý svět. Na rozdíl od výročních cen Akademie populární hudby Anděl, o jejichž udělení rozhodují publicisté a profesionálové ze světa pop music, záleží u „slavíků“ výhradně na hlasování fanoušků. Vyhrát aspoň jednou Zlatého respektive Českého slavíka se zatím podařilo 26 zpěvákům, zpěvačkám a skupinám. Rekordmanem je Karel Gott, který získal 34 Zlatých a Českých slavíků.

Lucie Bílá a Iveta Bartošová
Lucie Bílá a Iveta Bartošová
Více fotek
  • Lucie Bílá a Iveta Bartošová zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/577/57674.jpg
  • Matuška a Pilarová ve Zlatém slavíku 1967 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1031/103044.jpg