Vietnamská „paní Columbová“ je ve skutečnosti spisovatel Jan Cempírek

Praha - Pochybnosti o existenci mladé vietnamské autorky knihy Bílej kůň, žlutej drak, která letos získala cenu Knižního klubu, se objevují už nějakou dobu. Údajná dvacetiletá dcera vietnamských přistěhovalců Lan Pham Thi si ocenění nepřevzala, protože je prý na studiích v Malajsii a navíc se její rodina stěhuje do USA. O pravosti autorství jako první zapochyboval novinář Zdenko Pavelka, který také odhalil, že sktečným autorem knihy je českobudějovický spisovatel Jan Cempírek.

 

Server Týden.cz Pavelkovo odhalení dnes potvrdil. Podařilo se mu také zkontaktovat Cempírka, který ale pouze řekl, že věc je nutné vnímat v širším kontextu a že má komplikovanější pozadí. Další podrobnosti sdělit odmítl. Údajně vše vysvětlí v reportáži, která vyjde v týdeníku Respekt 9. prosince 2009.

Cempírek, autor dvou knih a cestovatel do jihovýchodní Asie, pečlivě zkonstruoval legendu o tom, proč se autorka nemůže ukázat v Česku, a podpořil ji i videonahrávkou, na níž dívka děkuje za cenu Knižního klubu a omlouvá se, že nemůže přijet. Zřejmě poskytl prostřednictvím internetu i všechny rozhovory, které novináři s Lan Pham Thi pořizovali.

Spisovatel ale zřejmě neporušil pravidla soutěže ani autorský zákon. Vydavatelství se však přesto cítí podvedené. „Byla bych ochotna akceptovat, kdyby se pan Cempírek přihlásil v den vyhlášení soutěže, jeho hra s novináři, námi i čtenáři mi však připadá ubohá,“ uvedla marketingová manažerka nakladatelství Knižní klub Denisa Novotná. Doufá, že Cempírkova mystifikace nepoškodí dobré jméno soutěže.

Autobiograficky laděný příběh Bílej kůň, žlutej drak vypráví o rasismu a životě vietnamské komunity v Čechách. Porota knihu vybrala z více než sedmdesáti rukopisů. „I když byl rukopis velmi krátký, byl nabitý mnoha překvapivými kontrasty, žánr povídky ze současnosti se starou legendou, text užívá různých jazyků i různých vrstev samotné češtiny,“ uvedl například jeden z členů poroty Pavel Janáček, proč kniha porotce zaujala. Kromě mísení různých jazykových prvků a obratného vyjadřování ocenila porota také autorčino originální vidění světa.

Obálka knihy Bílej kůň, žlutej drak
Zdroj: www.knizniweb.cz