Antikrist - Eden podle Triera

Praha – Poslední snímek dánského režiséra Larse von Triera Antikrist na jaře šokoval diváky v Cannes, a přestože nevyhrál, byl jednou z hlavních událostí festivalu. Námitky proti Trierově Antikristovi se týkají především otevřeného zobrazování sexu a divokého násilí mezi mužem a ženou a také intelektuální exhibice. Jak moc je Antikrist opravdu šokující, mohou posoudit i čeští diváci – v předpremiéře byl snímek uveden na Festivalu francouzského filmu a od 26. listopadu se promítá v kinech.

Natočil jsem filozofický horor o podivných pohybech v lidském nevědomí a tam se obrazy neptají, jak vypadají. Zkrátka jsou – násilné a kruté, prohlašuje ke svému snímku Lars von Trier.


Video Brífink ČT k Supervolebnímu roku
video

Brífink ČT k Supervolebnímu roku

Zatímco se Ona (Charlotte Gainsbourgová) zabývá středověkou literaturou o čarodějnictví, On (Willem Dafoe) je profesionálním terapeutem. Když nešťastnou náhodou přijdou o jediného syna a žena se zhroutí, uvěří manžel ve svoje terapeutické schopnosti a rozhodne se, že ji z jejich depresí dokáže vyléčit jedině on sám. Odváží ji do lesa jménem Eden, kde v dřevěné chatě strávila poslední léto se synem.

Pomocí terapeutických experimentů a hypnózy se manžel pokouší pomoci své ženě, ale přitom sám začíná podléhat děsivým vizím, v nichž se objevují divoká zvířata symbolizující bolest, zmar a smrt. Víkend na chatě, kde chtěli obnovit vzájemnou důvěru a lásku, se díky záludnosti jednoho a ješitnosti druhého změnil v boj o život.


Film Antikrist pojednává o bolesti a smutku a o tom, jak těžko je dokážeme vstřebat. Není to jen bolest ze ztráty dítěte, ale symbolicky i bolest ze smutného osudu lidského pokolení. To byl také důvod, proč Trier spojuje s obrazy Händlovu slavnou árii z opery Rinaldo: Nech mě, abych oplakávala svůj krutý osud a vzdychala po svobodě.

Příběh muže a ženy, kteří se na samotě zvané Eden snaží vyrovnat se smrtí dítěte, problematizuje věčné protiklady přírody a lidského řádu, archetypů muže a ženy, magie a moderní vědy zastoupené psychologií.

Antikrist je zasvěcením do lidského podvědomí, z něhož vystupují démoni, o jejichž síle jsme neměli potuchy. Je psychicky drásavou podívanou, která strhává vizuálně a symbolicky. Podobně jako slavné filmy Andreje Tarkovského, jemuž Trier Antikrista věnoval.


Lars von Trier o Antikristovi:

Před dvěma lety jsem trpěl depresemi. Byla to pro mě nová zkušenost. Všechno se zdálo nezajímavé, triviální. Nemohl jsem pracovat.

O šest měsíců později jsem si jen tak cvičně načrtl scénář. Byla to terapie, ale i jakýsi výzkum, test toho, zda ještě vůbec někdy budu schopen udělat další film. Ten scénář jsem dopsal a natočil bez nějakého velkého nadšení a jen s polovičním využitím veškeré své psychické a intelektuální kapacity. Práce na něm se vůbec neshodovala s mým obvyklým „modus operandi“. Scény se střídaly bez zvláštního důvodu. Kompozice obrazů byla oproštěna od veškeré logiky nebo dramatického uvažování. Často měly původ v mých snech, které jsem míval ať už tehdy, nebo i dříve. Tématem byla opět „Příroda“, ale tentokrát z jiného, daleko osobnějšího úhlu pohledu. Film neobsahuje žádný specifický morální kód a má jen základní zápletku…

Když jsem byl malý, četl jsem Strindberga. To, co napsal ještě před svým temným obdobím, před odchodem do Paříže, kde propadl alchymii, jsem četl s velkým nadšením. Byl snad Antikrist i mým infernem? Krizí, která mě spojuje se Strindbergem?

V každém případě nemám pro Antikrista jiné omluvy, než je má bezmezná víra v tento film, který je tím nejdůležitějším, co jsem za celou svou kariéru udělal.


0Antikrist – cena za Nejlepší ženský herecký výkon pro Charlotte Gainsbourgovou na Filmovém festivalu Cannes 2009; scénář a režie: Lars von Trier (Prvek zločinu, Epidemie, Evropa, Prolomit vlny, Idioti, Tanec v temnotách, Dogville, Manderlay, Kdo je tady ředitel?); kamera: Anthony Dod Mantle (Milionář z chatrče, Poslední skotský král, Manderlay, Dogville); hrají: Charlotte Gainsbourg (21 gramů, Nauka o snech, Nestoudnice, Jana Eyrová), Willem Dafoe (Četa, Hořící Mississippi, Poslední pokušení Krista, eXistenZ, Narozen 4. července, Ve stínu upíra, Zběsilost v srdci, Anglický pacient).

Charlotte Gainsbourgová  a Willem Dafoe  ve filmu Antikrist
Charlotte Gainsbourgová a Willem Dafoe ve filmu Antikrist
Více fotek
  • Charlotte Gainsbourgová a Willem Dafoe ve filmu Antikrist zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1267/126630.jpg
  • Antikrist zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1267/126631.jpg
  • Lars von Trier zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1267/126632.jpg
  • Antikrist zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1267/126625.jpg