Kupkův obraz za rekordních 39 milionů si rezervoval zájemce

Brno - Obraz Františka Kupky Prisme s prodejní cenou 39 milionů korun si na veletrhu umění v Brně rezervoval vážný zájemce. Potvrdil to galerista Miro Smolák. Cena výrazně převyšuje český aukční rekord, který činí 22,1 milionu korun. Zda se podaří obchod dotáhnout do konce, nelze předjímat. Smolákova Galerie Miro obraz do neděle nabízí na přehlídce Brno art fair na brněnském výstavišti. Olejomalbu o rozměrech 70 krát 70 centimetrů údajně dříve vlastnila japonská galerie, kde dílo zakoupil český sběratel. Kupka obraz namaloval v roce 1947. Certifikát pravosti vystavil francouzský expert na Kupkovu tvorbu. Pokud se dílo skutečně prodá, půjde o jeden z největších obchodů s uměním v Česku.

Nejdražším obrazem prodaným dosud v české aukci je obraz Élévation (Výšky) IV právě od Kupky, za nějž dal kupec před dvěma lety 22,1 milionu korun. V první desítce nejdražších děl prodaných na českých aukcích jsou dále třeba obrazy Toyen, Josefa Šímy či Josefa Čapka. O prodeji uměleckých děl mimo aukce nejsou dostupné informace.

Kupka, jenž žil v letech 1871 až 1957, patří k nejznámějším českým modernistům a dosáhl úspěchu také v zahraničí. Proslavil se především geometrickou abstrakcí.