Českými slavíky se jako loni stali Gott, Bílá a Kabáti

Praha - V hudební anketě Český slavík 2009 zvítězili zpěvák Karel Gott, zpěvačka Lucie Bílá a skupina Kabát. Výsledky v těchto třech kategoriích jsou stejné jako v loňském a předloňském roce. Objevem roku zvolili lidé Martina Chodúra. Výsledky 44. ročníku ankety Český slavík dnes byly vyhlášeny v pražské Státní opeře. Absolutním vítězem letošního ročníku populární ankety se stal Karel Gott s počtem 46 122 bodů, vystřídal tak na této pozici Bílou, která obdržela 41 791 bodů. Třetí se umístila Lucie Vondráčková, jejíž písnička Láska umí víc se stala nejoblíbenějším hitem posluchačů rádia Impuls.

Stříbrného slavíka v kategorii zpěvák obdržel Petr Kolář a třetí skončil Daniel Landa. Osobně si však sošku převzal pouze Gott. V kategorii žen nechala Bílá za sebou stejně jako loni i předloni Lucii Vondráčkovou a třetí skončila Ewa Farna. 

Kapela Kabát dostala 30 007 bodů, druhé Chinaski obdrželi 20 051 a třetí se umístila skupina Divokej Bill s 12 701 body. Skokany roku, kteří zaznamenali během roku největší posun po žebříčku směrem vzhůru, se stali Marta Jandová, Vojtěch Dyk a skupina Nightwork.


V kategorii Slavíci bez hranic - nejpopulárnější slovenský interpret v České republice zvítězila skupina No Name, druhé místo obsadila kapela Elán a třetí skončil Pavol Habera. 

Anketa Český slavík se vyhlašuje od roku 1996 a navazuje na někdejšího Zlatého slavíka, jehož od 60. let do roku 1991 vyhlašoval časopis Mladý svět. Na rozdíl od výročních cen Akademie populární hudby Anděl, o jejichž udělení rozhodují publicisté a profesionálové ze světa pop music, záleží u „slavíků“ výhradně na hlasování fanoušků.


Vyhrát alespoň jednou Zlatého, respektive Českého slavíka se zatím podařilo 26 zpěvákům, zpěvačkám a skupinám. Rekordmanem je Karel Gott, který získal 35 Zlatých a Českých slavíků.