Splň svoji povinnost a pošli vzkaz kamarádovi

Praha – Retroseriál Vyprávěj, který Česká televize vysílá každé pondělí ve 20:00, umožňuje divákům vracet se do dob dávno i nedávno minulých nejen prostřednictvím televizní obrazovky. Na webovém speciálu tohoto seriálu připravili tvůrci i několik bonusů. K retrokalkukačce, pomocí níž mohou diváci srovnávat ceny vybraných produktů v letech 1974 až 2007, přibude ode dneška elektronická pohlednice, která každého vezme na cestu do minulosti.

Elektronickou pohlednici budou moci diváci „nastavit zrcadlo“ svým známým a kamarádům a prostřednictvím televizního hlasatele Alexandra Hemaly okusit atmosféru normalizačních výčitek a pobídek. Ta první zní: Splň svou občanskou povinnost a pošli vzkaz kamarádovi!

Sám Hemala o seriálu říká: „Vždycky, když se podívám na pokračování seriálu Vyprávěj, tak mně zatrne, že se snad natáčelo u nás doma a že se čas zastavil. Na jedné straně, zaplať pánbůh, že se nezastavil, ale na druhé straně byla to doba mého dospívání, prvních známostí, výletů s kamarády, diskoték a jiných radovánek. Že to bylo velmi tísnivé – tak to mě napadá, když si každý týden dovolím ten luxus se do těch let přenést. Atmosféru, myslím si, tvůrci tohoto seriálu skvěle zachytili.“

Všechny díly Vyprávěj najdete v archivu iVysílání. Podívejte se také na film o seriálu Vyprávěj – v neděli 6. prosince na ČT1 od 15:30.

Vyprávěj je pohledem do druhé poloviny 20. století prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága tří generací v průběhu let 1964 až 2005. Do osudů hrdinů zpravidla zasáhne nějaká konkrétní událost – například srpen 68, období normalizace, ale i první metro, fronty na televize, tatramatky do každé rodiny, výjezdní doložky, olympiáda v Moskvě, sametová revoluce či povodně, kupónová privatizace atd.

Seriál je jako listování fotoalbem – hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity jejich účastníků v konkrétních situacích.