Židovské muzeum představuje kontroverzní spisovatelku

Praha - Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze, Maiselova 15, dnes od 18 hodin pořádá přednášku s názvem Mezi postmodernismem a šílenstvím. Orly Castel-Bloom, žena, která mluví úsporným jazykem, a přece říká mnoho, kterou přednese překladatelka Tereza Černá v rámci cyklu „Cesty izraelské literatury“ věnovaného současné izraelské literární tvorbě. Tvorba izraelské novelistky Orly Castel-Bloom bývá často kritikou hodnocena jako kontroverzní. Ukázky z tvorby přečte Táňa Fischerová.

Orly Castel-Bloom se narodila v roce 1960 v Tel Avivu, kde také na univerzitě absolvovala studium filmu. Dala se však na dráhu spisovatelky, publikovat začala v roce 1987 a brzy se stala jednou z nejvýraznějších osobností spisovatelské generace Izraele 80. let. Píše povídky a zatím vydala čtyři romány. Jak již bylo řečeno, její tvorba bývá často kritizována, avšak v letech 1990 a 2003 jí byla udělena ocenění. Tel Aviv Prize a Newman Prize získala za román „Kde jsem?“ Orly Castel-Bloom dosud napsala povídky: Nedaleko středu města (1987), Nepříznivé okolí (1989), Nevyžádané příběhy (1993), Svobodní radikálové (2000); novely: Kde jsem? (1990), Dolly City(1992), Mina Lisa (1995), Jít s dobou (1998), Lidské …

Orly Castel-Bloom:

Já doufám, že Izrael má budoucnost, musí mít budoucnost. Jsem matka, mám dvě děti, mluvíme hebrejsky. Ale…víte, kdyby zanikl židovský stát, co by se stalo se všemi Židy, kteří by se nahrnuli zpět do Evropy nebo utekli do Spojených států? Byli by zde přivítáni, když všude po světě sílí antisemitismus?