Rekordní cenu kupec za Kupkův obraz nakonec nezaplatil

Praha - Obraz Františka Kupky Prisme, za který mělo být zaplaceno rekordních 39 milionů korun, se neprodal. Český kupec od svého záměru dnes odstoupil. „Bohužel se český kupec nedohodl s majitelem, cena se mu nakonec zdála příliš vysoká,“ potvrdil galerista Miro Smolák. Dodal, že v sobotu si přijde obraz prohlédnout další zájemce.

Galerie Miro obraz do neděle nabízela na přehlídce Brno Art Fair. Obraz byl rezervován do dnešního večera. Jeho cena výrazně převyšuje český aukční rekord, který činí 22,1 milionu korun. O prodeji uměleckých děl mimo aukce nejsou dostupné informace. Podle Smoláka by se jednalo o nejvyšší cenu zaplacenou za obraz v České republice.

Olejomalbu o rozměrech 70 krát 70 centimetrů údajně dříve vlastnila japonská galerie, kde dílo zakoupil český sběratel. Kupka obraz namaloval v roce 1947. Certifikát pravosti vystavil francouzský expert na Kupkovu tvorbu. Pokud se dílo skutečně prodá, půjde o jeden z největších obchodů s uměním v Česku.

Podle spekulací MF Dnes se mohlo jednat jen o marketingový tah, který má upozornit na vystavená díla i na galerie, které se na veletrhu v Brně představily.

Galeristu Smoláka lidé znají díky jeho záměru vybudovat v Praze muzeum umění, které by mělo být v budově navržené světoznámým architektem Danielem Libeskindem. Nejprve se mělo jednat o muzeum Salvadora Dalího, později galerista mluvil o paláci umění. Projekt měl přijít na 700 milionů korun a Smolák před pěti lety řekl, že má prvního mecenáše s prvními 50 miliony korun. Peníze chtěl získat od podnikatelů ve Španělsku, Rusku a České republice. Loni ale oznámil, že jedná o vybudování muzea v „jiné krásné evropské metropoli“.