Karel Zeman vykouzlil dva Barony Prášily

Praha – Jak kouzlí Karel Zeman, mohli jako první vidět návštěvníci newyorského Českého centra. Americká metropole byla totiž první zastávkou putovní výstavy, která ve fotografiích mapuje tvorbu tohoto legendárního českého filmaře světového formátu. Odbočkou z výstavní trasy po světě je pražské Divadlo Hybernia, kde je Filmový kouzelník Karel Zeman k vidění do 4. ledna. V Česku se rozšířená expozice představí ještě jednou – na jubilejním 50. ročníku zlínského festivalu pro děti a mládež v květnu 2010.

Expozice mapuje Zemanovu tvorbu ve zlínském filmovém studiu mezi roky 1945 až 1980. Prostřednictvím černobílých snímků – celkem 38 fotografií formátu 1000 x 700 mm – připomíná jeho nejznámější filmy hrané, kombinované i animované.

Výstava putující po Českých centrech vznikla při příležitosti stého výročí Zemanova narození. Připravila ji společnost Filmfest, pořadatel zlínského festivalu, v souvislosti se Zemanovou retrospektivní přehlídkou, kterou uspořádá ve Zlíně příští rok. Malou ochutnávku ze Zemanovy filmografie mohli zhlédnout i návštěvníci newyorského centra, kde si výstava odbyla svou premiéru. Promítal se Vynález zkázy, Cesta do pravěku anebo Baron Prášil.

Prášil je spojen i s českou zastávkou výstavy, s Divadlem Hybernia. V režii Filipa Renče tu bude v únoru uveden stejnojmenný muzikál, který převypráví baronovy neuvěřitelné příhody, od letu na dělové kouli po historku o jelenovi a třešni. Součástí výstavy je tak vedle originálního kostýmu, který měl na sobě v Zemanově filmu z roku 1961 Miloš Kopecký, kostým muzikálového Prášila z autorské dílny Romana Šolce.  

Filmový kouzelník Karel Zeman po Praze zamíří opět do světa. Výstava se nejspíše objeví v Českých centrech v Paříži, Madridu, Soulu nebo Stockholmu.

0Karla Zemana (3. 11. 1910 – 5. 4. 1989) přivedl do zlínského studia v roce 1943 aktivní zájem o loutkové divadlo. Jeho prvním filmem ve Zlíně byl poetický snímek Vánoční sen, který v roce 1946 získal na MFF v Cannes cenu za nejlepší loutkový film. I mnohé jeho další snímky s unikátní výtvarnou a trikovou stránkou a poetikou se dočkaly významných ocenění na prestižních světových filmových přehlídkách. Proslavily ho mimo jiné tituly Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku.