Hastrmans, Tatrmans and Bubáks a Midi Lidi

Praha - Žena a dva muži stojící na pódiu, za nimi obrazové projekce, které vznikají tady a teď, v reálném čase. Zní svižně tepající hudba, eletronický zvuk ale nepůsobí studeně - už díky důvtipným českým textům nebo spíš sloganům. Hudebně-obrazový spolek Midi Lidi je událostí nejen na domácí hudební scéně, ale i v české kinematografii. Midi Lidi jsou totiž podepsaní pod hudbou k filmu Protektor.

„Vlastně to dělal z velké části Petr, protože byl osloven Markem Najbrtem po předchozí spolupráci na filmu Mistři. Petr nás pak použil jako své nástroje,“ prozradil Prokop Holoubek. „Prokop s Markétou tam hrají dechovou sekci, protože je to ze swingové doby - a já neumím na žádný dechový nástroj hrát,“ doplnil Petr Marek.

Midi Lidi teď představují své druhé album. To první se jmenovalo Čekání na robota, druhé má ještě poťouchlejší název, jmenuje se Hastrmans, Tatrmans and Bubáks. „Nám přijdou oproti Čekání na robota ti Bubáci trochu temnější i v náladě textu i v tónech, je tam i trochu hudebního pseudotajemna, které si jinak zakazujeme,“ dodal Marek.

Jak je z názvu kapely jasné, hudba Midi Lidi vzniká v počítačových programech, to je ovšem jen začátek. Elektronický zvuk i obraz je pro Midi Lidi jen nástrojem, začátkem hry a jejím stavebním prvkem. „Velice často je na začátku hudební nápad, a jelikož pracujeme v počítačích, je jednoduché poslat si nápad po e-mailu a pak se sejít párkrát za rok a začít na tom pracovat,“ popsal spolupráci Prokop Holoubek. „Ale myslím, že největší radost máme z písní, které vznikly společně na nějaké zkoušce,“ upozornila Markéta Lisá.

Stejně důležitý jako zvuk je pro Midi Lidi i obraz vznikající v přístrojích VJe, tedy člověka, vytvářejícího naživo obraz při koncertech. „On to vlastně byl původní záměr propojit se s kamarády z výtvarné brněnské scény, vytvořit šestičlennou kapelu, kdy všichni budou na pódiu, a udělat nějaký ping-pong videa s audiem. Nakonec ale vylezla na pódium jen Markéta a Vjové zůstali upozadění,“ vysvětlil dále Petr Marek. 

Více než hudební skupinou jsou tedy Midi Lidi tvůrčím spolek s přesahem do filmu i výtvarného umění. Pódiové ztvárnění desky Hastrmans, Tatrmans and Bubáks teď mohou vidět návštěvníci českých a moravských a slovenských klubů. 

Midi Lidi
Midi Lidi