Z pražské vily Bertramka odvážejí dělníci historické vybavení

Praha - Vilu Bertramku, ve které opakovaně pobýval světoznámý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, doposud spravovala Praha 5. Budova je ovšem majetkem Mozartovy obce. Vrchní soud už před časem rozhodl, že Praha 5 musí majetek obci vydat. To se ale zatím nestalo, Praha 5 předání vily podle zástupců Mozartovy obce blokuje. Z vily však začali blíže neidentifikovaní dělníci vynášet nábytek.

„Mohlo by jít o dělníky, kteří mají odvézt historickou expozici. Ta je v majetku Národního muzea,“ nepřesně uvedl mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík. Bližší informace ale o stěhování neměl. Předseda Mozartovy obce v České republice Tomislav Volek se však domnívá, že jde o další krok Prahy 5, který má zabránit převzetí vily.

„Praha 5 nereaguje na naše výzvy k předání. Brání nám ve výkonu vlastnických práv,“ řekl Volek. Dodal, že Mozartova obec je jako vlastník vily zapsána od 24. září také v katastru nemovitostí, dosud ale nemá do vily přístup.

Spolek Mozartova obec nechal před několika dny objekt střežit bezpečnostní agenturou. Obával se, že by mohla z Bertramky městská část odvézt část vybavení. Podle Volka si však Praha 5 objednala také bezpečnostní agenturu, aby objekt střežila, čímž znemožňuje Mozartově obci, aby Bertramku začala využívat. A ke stěhování dochází.

„Je zřejmé, že ignorování práva a soustavné klamání veřejnosti je - alespoň v případě Bertramky - praxí dnešního vedení úřadu Městské části Praha 5. Mozartově obci nezbude než se domáhat svých práv všemi dostupnými prostředky,“ poznamenal Volek.

Soudní spor o Bertramku trvá 20 let. Proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze však Praha 5 podala dovolání.

Bertramku v roce 1929 odkoupila od mezinárodní nadace Mozarteum česká Mozartova obec. Komunisté ji ale v osmdesátých letech minulého století protiprávně donutili, aby se vily vzdala. Od roku 1991 se obec snažila získat budovu soudní cestou zpět.

Muzeum W. A. Mozarta / Bertramka
Muzeum W. A. Mozarta / Bertramka
Více fotek
  • Muzeum W. A. Mozarta / Bertramka zdroj: Muzeum W. A. Mozarta http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1276/127513.jpg
  • Muzeum W. A. Mozarta / Bertramka zdroj: Muzeum W. A. Mozarta http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1276/127506.jpg