Český olympismus: Od Gutha-Jarkovského po Vancouver

Praha – Dva měsíce před začátkem zimních olympijských her v kanadském Vancouveru otevírá Národní muzeum v nové budově novou výstavu s názvem Významné osobnosti českého olympismu. Na tři sta exponátů, od dresů přes fotografie až po celkem jedenáct zlatých medailí, má především připomenout 110. výročí založení Českého olympijského výboru. Návštěvníci mohou zavzpomínat na české sportovní legendy i se podívat, co se pro české olympioniky chystá do Vancouveru.

„Vystavovaných předmětů je opravdu hodně. Počínaje těmi nejstaršími z počátků českého olympijského hnutí, které jsou vzpomínkami na Jiřího Gutha-Jarkovského, prvního předsedu a činovníka. Pak jdeme dál historií – je tu například kimono, které gymnastce Věře Čáslavské věnoval japonský císař, oštěp Jana Železného, s nímž vytvořil světový rekord. A nakonec končíme téměř budoucností – olympijskými hrami ve Vancouveru,“ představil expozici ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Kromě zmíněných věcí návštěvníci uvidí také stříbrný olympijský řád MOV udělený Ludvíku Daňkovi, stříbrnou Putovní cenu Gutha-Jarkovského od Otakara Španiela či obrazy Věry Čáslavské nebo Josefa Rösslera-Ořovského.

K historicky nejvzácnějším exponátům patří kašmírový praporek s českým zemským znakem, s nímž cestovala česká výprava na Páté olympijské hry do Stockholmu v roce 1912. O něco mladší jsou pak zlaté medaile Bedřicha Šupčíka za šplh na laně z OH 1924 či medaile olympijských vítězů Ventury a Váchy z roku 1928.

Ředitel Olympijského studijního a informačního centra František Kolář radí návštěvníkům, aby si nenechali ujít dvě unikátní kolekce. „Ta první se týká Osmého olympijského kongresu, který se konal v roce 1925 v Praze a na němž se rozhodlo o tom, že se budou pořádat zimní olympijské hry. Druhou jsou vlaječky připravené na hry v roce 1984 v Los Angeles, kterých jsme se ale nakonec na základě nátlaku ze Sovětského svazu nezúčastnili,“ popisuje Kolář.

300 exponátů, jeden se ještě vejde

Většina exponátů pochází ze sbírek Národního muzea, jehož oddělení tělesné výchovy a sportu patří k největším ve střední Evropě. Část věcí zapůjčili sami sportovci nebo členové olympijského výboru.

Výstava Významné osobnosti českého olympismu začíná 3. prosince a končí 4. dubna, tedy až po olympiádě ve Vancouveru. „V galerii našich olympijských vítězů, která je součástí expozicie, jsme proto nechali jedno políčko prázdné. Doufám, že získáme nejméně jednu zlatou medaili, a po únoru tam tak nějakou fotografii doplníme,“ předpokládá Lukeš.

Jiří Guth-Jarkovský
Jiří Guth-Jarkovský
Více fotek
  • Jiří Guth-Jarkovský zdroj: Národní muzeum http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1276/127574.jpg
  • Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská zdroj: Národní muzeum http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1276/127578.jpg