Bolfova autoterapie v GHMP

Praha – Deprese, ohrožení a úzkost jsou stálými tématy jednoho z nejosobitějších výtvarníků mladé generace Josefa Bolfa. Galerie hlavního města Prahy vystavuje do 21. února na Staroměstské radnici jeho práce z posledních let. Spíše než jako jednotlivé obrazy působí jako pás destruktivního filmu inspirovaný komiksem. Josef Bolf se filmem inspiroval i pro název výstavy – Ty nejsi Ty, Ty jsi já. „Je to věta, kterou ve filmu Total Recall říká Arnold Schwarzenegger. Sám k sobě promlouvá, že není ten, kdo si myslí, že je, ale že je někdo jiný z minulosti,“ vysvětlil Bolf.

Nové Bolfovy obrazy v GHMP jsou návratem do minulosti, která podle výtvarníka říká o současnosti daleko více než cokoli jiného. „Byl jsem hodně ovlivněn fotografiemi, které jsem našel ve svém rodinném archivu a také reálnými vzpomínkami,“ prozradil o své inspiraci.

Bolf se vytrvale pohybuje ve světě smutku a emocí, programově využívá růžových nálad v pozadí a konstruuje alternativy vlastních prožitků. Se stejnou přirozeností s jakou překračuje hranice skutečného a neskutečného, překračuje omezení jednotlivých médií. Kresba navazuje na malbu, sochu, komiks, text, film.

Kombinování technik je určitou autoterapií, kterými se Bolf vyrovnává s pocity nejistoty, ohrožení a úzkosti. Jeho obrazy jsou plné emocí a fantazie, důležité není, co se stalo, ale to, co by se stát mohlo. „Formu mění neustále od počátku své tvorby, kdy používal komiksovou nebo hororovou. V poslední době tato forma trochu ustupuje a více se dostává sám k sobě,“ domnívá se kurátorka výstavy Edit Jeřábková.

Josef Bolf (* 1971)  patří mezi nejznámější české umělce generace narozené v 70. letech minulého století. Svou tvorbou i osobností důkladně prostupuje českou výtvarnou scénu. Jako jeden z nemnohých mladých umělců se s Hunt Kastner Artworks účastní zahraničních veletrhů. Cenu Jinřicha Chalupeckého, na niž byl v roce 2005 nominován, se mu nepodařilo získat. Jistě ho ale nemine některá „Cena pro umělce nad 35 let“.

Obraz Josefa Bolfa
Obraz Josefa Bolfa
Více fotek
  • Obraz Josefa Bolfa zdroj: GHMP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1277/127667.jpg
  • Obraz Josefa Bolfa zdroj: GHMP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1277/127665.jpg