Filip Suchomel odhaluje tajemství přírodního laku

Praha – Portál ČT24 ve čtvrtek 3. prosince od 18:30 vysílal živě další přednášku z VŠUP. Historik umění a japonolog Filip Suchomel ji nazval Ve jménu zdobné okázalosti. Obsah přednášky přibližil slovy: „Navštěvujeme-li pravidelně české a moravské hrady a zámky, můžeme se na většině objektů setkat s výrobky provedenými v tajemné technice přírodního laku. Tyto bohatě zdobené předměty byly významným, velmi žádaným luxusním zbožím, které nemohlo ve své době chybět v žádné evropské aristokratické kolekci. Od 16. do počátku 19. století byly lakové originály dováženy do Evropy díky Východoindické společnosti především z Japonska nebo Číny, zároveň však vysokou poptávku po luxusních výrobcích začaly uspokojovat i místní evropské dílny, které se lakové práce pokoušely s různým úspěchem napodobovat.“ Záznam přednášky najdete v tomto článku nebo v archivu iVysílání ČT24.

Přednáška nám přiblíží, kde vlastně leží původ techniky přírodního laku, pokusí se objasnit nebo vyvrátit mýty o složité lakové výrobě a odpoví na otázky, kdo lak přivedl k maximální dokonalosti či jací sběratelé vytvořili v Evropě věhlasné lakové soubory, jež se nám zachovaly dodnes.

"PhDr. Filip Suchomel Ph.D. (* 1966) - historik umění a japanolog, absolvent FFUK v Praze obory japanologie a dějiny umění dvojnásobný stipendista Japan Foudation. Ve své badatelské práci se zaměřuje na historii japonského umění, především keramiky, laku, cloisonné, grafiky a fotografie a zpracovává jejich ohlasy v evropském umění se zvláštním zřetelem k českým a moravským sbírkám. Působil jako hlavní kurátor asijské sbírky Náprstkova muzea, ředitel Sbírky asijského umění NG a hlavní kurátor MG v Brně. Dnes je prvním prorektorem VŠUP v Praze, kde přednáší dějiny asijského umění.

Šperkovnice. Dřevo, lak, zdobné techniky makie, raden, zógan. Japonsko, kolem 1640,
Šperkovnice. Dřevo, lak, zdobné techniky makie, raden, zógan. Japonsko, kolem 1640,
Více fotek
  • Šperkovnice. Dřevo, lak, zdobné techniky makie, raden, zógan. Japonsko, kolem 1640, zdroj: VŠUP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1277/127610.jpg
  • Pouzdro na hudební nástroj. Dřevo, šelak, zlacení. Anglie, konec 17.století, detail zdroj: VŠUP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1277/127608.jpg