Konec divokým tancům kolem Bertramky

Praha - Mozartova obec obdržela konečně klíče od pražské vily Bertramky. Okolo budovy, ve které opakovaně pobýval světoznámý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, se několik let odehrávaly spory o vlastnictví. Nakonec zástupcům obce předala vilu městská část Praha 5 2. prosince. O navrácení vily letos rozhodl soud. Spory však trvaly až do poslední chvíle. Podle zástupců Mozartovy obce byly z areálu odvezeny i věci, které patří obci. Praha 5 to ale popírá.

„Máme obrovskou radost,“ řekl novinářům po předání vily předseda Mozartovy obce Tomislav Volek. Předávání trvalo skoro dvě hodiny, zástupci obce si prošli všechny místnosti. Zjistili, že ve většině z nich nejsou světla ani žárovky. Někde chyběly také dveře a umyvadla.

Původně hospodářská a viniční usedlost ze 17. století se nachází nedaleko Plzeňské ulice na pražském Smíchově. V roce 1784 se Bertramka stala letním sídlem klavíristy a skladatele Františka Xavera Duška a jeho ženy, pěvkyně Josefiny Duškové. V té době především proslula pobytem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Hostem Duškových byl v roce 1787 a dokončoval tu operu Don Giovanni před její památnou pražskou premiérou 29. října 1787. Vrátil se sem ještě v roce 1791. Po smrti manžela Dušková Bertramku v roce 1799 prodala, majitelé se pak měnili.

V roce 1929 Bertramku získala Mozartova obec v Praze

Obec vilu odkoupila od mezinárodní nadace Mozarteum. V jejím majetku zůstala až do roku 1986, kdy ji podle obce protiprávně převzal stát (předání bylo vynuceno). Poté byla vila převedena na Prahu 5, která objekt pronajala Karlu Muzikáři a agentuře Comenius. Od roku 1991 Mozartova obec usilovala o navrácení Bertramky.

Bertramka / štít
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24