Rusové pořádají svátek intelektuální literatuře v čele s Českem

Moskva/Praha - XI. mezinárodní veletrh intelektuální literatury byl dnes zahájen v Moskvě. V roli hlavního hosta na veletrhu poprvé vystupuje Česká republika. Větší přítomnost české literatury na ruském trhu přijeli osobně podpořit ministr kultury i plejáda známých českých spisovatelů včetně Michala Viewegha, Jáchyma Topola či Ivana Martina Jirouse. Na veletrhu mohou návštěvníci vidět i unikáty jako první vydání hry Boris Godunov Alexandra Puškina nebo románu Běsi Fjodora Dostojevského či vojenskou příručku sepsanou vojevůdcem Alexandrem Suvorovem.

Českou prezentaci v Moskvě začalo symbolické vyvolávání Golema. Výtvarník Petr Nikl pozval návštěvníky nejdřív k oživování pražských legend a později do výtvarné dílny, ve které lidé společně píšou nebo kreslí. „Většina těch objektů je napojovacích - někdo něco začne a ten druhý se na to napojí,“ přiblížil instalaci Nikl.

Obří moskevský veletrh má v Rusku jedenáctiletou tradici. Čechům letos dává možnost oslovit jeden z největších trhů v Evropě. Hlavní stánek přijel otevřít český ministr kultury. Tvrdí, že čeští autoři si místo na Východě najdou. „Včera jsem dostal do ruky nový ruský překlad knihy Bohumila Hrabala Bambini di Praga, já si myslím, že je to krásný příklad toho, jak tady česká literatura zvoní,“ řekl po zahájení veletrhu Václav Riedlbauch, český ministr kultury.

Na veletrhu se kromě Hrabala představují např. Petr Sís a jeho Zeď, kniha fotografií Josefa Koudelky ze srpna 1968 či sborník šesti divadelních her, obsahující například Odcházení Václava Havla. Pro některé české autory je veletrh ruskou premiérou. Martin Ryšavý představuje ze svých „Cest na Sibiř“ zatím jen ukázky. „Bylo by pro mne příjemné, kdyby se kniha přeložila a dostala se tak k ruským čtenářům. Ovšem zároveň z toho mám trochu trému, protože kniha je částečně autobiografická a jsem na rozpacích, jak by to mohli přijmnout lidi, jež jsou předobrazem některých postav,“ zmínil na veletrhu Ryšavý.

„Po rozpadu bývalého východního bloku jsme o sebe ztratili zájem, ale je velice příjemné, že se Česko opět vrací. Podíváme-li se na českou scénu blíže, nalezneme nejen spoustu skvělých autorů, ale i bolestně podobné problémy, které se pokouší řešit i Rusko,“ míní literární kritička Irina Prochorovová, která patří k spoluorganizátorům veletrhu.

Česká expozice prostupuje podlažími Ústředního domu umělců, kde se veletrh koná na celkem 5430 metrech čtverečních za účastí 282 vystavovatelů z 18 zemí. Součástí je i 230 doprovodných akcí, včetně šedesátky českých, na dalších místech v ruské metropoli.

Veletrh intelektuální literatury non/fiction potrvá do 6. prosince

Původně začínal jako přehlídka skromné produkce nezávislých ruských nakladatelství, ale v průběhu let se přeměnil ve společenský fenomén s desetitisíci návštěvníky.

Česká prezentace na veletrhu intelektuální literatury v Moskvě 2009 - instalace Petra Nikla
Česká prezentace na veletrhu intelektuální literatury v Moskvě 2009 - instalace Petra Nikla
Více fotek
  • Česká prezentace na veletrhu intelektuální literatury v Moskvě 2009 - instalace Petra Nikla autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1277/127672.jpg
  • Česká prezentace na veletrhu intelektuální literatury v Moskvě 2009 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1277/127668.jpg