Zlatá kaplička má nové busty Radovana Lukavského a Borise Rösnera

Praha - K bustám významných osobností Národního divadla přibyly další dva sochařské portréty - Radovana Lukavského (1919-2008) a Borise Rösnera (1951-2006). Krásné prostory naší první scény zaplňují busty slavných divadelníků i významných kulturních postav již od konce 19. století. Významná nejsou jen jména zobrazovaných, ale i jména sochařů, jsou mezi nimi i Bohumil Kafka, Otakar Španiel, Josef Mařatka, Karel Pokorný, Stanislav Sucharda, Josef Wagner či Karel Dvořák. Obě nové busty z patinované sádry, jejichž autory jsou Jiří Vodrážka a Věra Růžičková, naleznou zájemci na první galerii.

Radovan Lukavský byl členem české první scény od roku 1957 až do smrti.  Záhy po vstupu na jeviště ND zazářil jako Hamlet v Shakespearově tragédii. Také jeho další role zejména v 60. letech minulého století patří do zlatého fondu českého divadelního herectví. Stejně zaujatě se věnoval uměleckému přednesu, filmové, televizní a rozhlasové tvorbě či pedagogické činnosti. 

Také éru Borise Rösnera v Národním divadle ukončila smrt, členem činohry byl od roku 1987. Mužné a noblesní herectví, obohacené příjemnou tváří, vysokou postavou a podmanivým hlasem, ho předurčovalo pro postavy osamělých hrdinů, rozpětí jeho rolí bylo udivující. Ve své generaci byl ojedinělý tím, že na scénu dokázal vrátit monumentalitu, dramatický patos a étos.

Na jaře Národní divadlo uvede na trh publikaci věnovanou právě těmto výtvarným dílům ozvláštňujícím interiéry „zlaté kapličky“.

Autorka Zdena Benešová v ní upozorňuje, že počátky těchto sochařských portrétů zachycujících hlavu a ramena, případně poprsí, sahají do hluboké minulosti. „Tyto artefakty vyjadřující úctu k zobrazovanému byly vytvářeny z ušlechtilých materiálů, maximálně odolávajících času. Byly umísťovány nejprve v chrámech a svatyních, později i ve veřejných prostorách,“ uvedla při slavnostním aktu Benešová, která dále upozornila, že první busta Bedřicha Smetany byla objednána u Josefa Myslbeka v roce 1892 a odhalena byla 31. května 1894. 

Postupně byly hlavní foyer, přilehlé chodby, vestibuly a galerie vyzdobeny bustami osobností z uměleckého i společenského života.

Slavnostního odhalení bust se zúčastnily manželka Borise Rösnera Alice (vlevo) a vnučka Radovana Lukavského Klára.
Slavnostního odhalení bust se zúčastnily manželka Borise Rösnera Alice (vlevo) a vnučka Radovana Lukavského Klára.
Více fotek
  • Slavnostního odhalení bust se zúčastnily manželka Borise Rösnera Alice (vlevo) a vnučka Radovana Lukavského Klára. autor: Kateřina Šulcová, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1277/127682.jpg
  • U busty Borise Rösnera stojí její autorka Věra Růžičková autor: Kateřina Šulcová, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1277/127685.jpg