Denyce Gravesová zpívala Bushovi, teď zazpívá Čechům

Praha – V České republice dnes poprvé vystoupí slavná americká mezzosopranistka Denyce Gravesová. V USA se Gravesová těší nemalé pozornosti – zpívala hymnu při prezidentské inauguraci George Bushe v roce 2005, na jeho pozvání vystoupila na koncertě věnovaném obětem teroristického útoku z 11. září a společně s Plácidem Domingem se představila papeži Benediktu XVI. při jeho první návštěvě ve Spojených státech. České publikum má možnost Gravesovou slyšet dnes večer ve Státní opeře.

Při pražském koncertě ji doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Rastislavem Štúrem. Jako host večera zahraje italský flétnista Massimo Mercelli. Na programu je například skladba Mon coeur ze Saint-Saënsovy opery Samson aDalila. Tuto postavu Gravesová ztvárnila v mnoha světových operních domech. „Jsou to moje oblíbené árie, ale v druhé části dojde na afroamerickou hudbu, která je pro mě základem všeho, co dnes umím,“ prozradila o programu Gravesová.

Operní superstar 21. století

Její život připomíná americký sen. Vyrostla s matkou a dvěma sestrami na chudém předměstí Washingtonu, poprvé veřejně vystupovala v kostele. Tvrdě na sobě pracovala a výjimečný mezzosoprán i osobité charisma jí vynesly mezinárodní slávu. „Na střední škole našla moje kamarádka v knihovně nahrávku Leontiny Price s Pucciniho áriemi. Hrály jsme ji celé odpoledne pořád dokola, nejedly jsme ani nešly na záchod. Tehdy jsem vůbec nevěděla, co je opera, ale nikdy předtím jsem neslyšela nic tak krásného,“ vzpomíná.

Dnes si mnoho posluchačů to samé říká, když slyší zpívat ji. Gravesové pěvecké umění doprovází superlativy. Byla označena za jednu z „50 vůdčích osobností zítřka“ (časopis Ebony Magazine), za „zpěvačku, která by se mohla stát operní superstar 21. století“ (deník USA Today) nebo za „jednoho z poslů vážné hudby pro 21. století“ (WQXR Radio). Journal-Constitution po jejím vystoupení v Atlantě napsal: „Má-li lidský hlas moc dojmout člověka, pak je to hlas Denyce Graves.“

Úspěch u publika si tato washingtonská rodačka získala svými operními, koncertními i recitálovými představeními. Obzvláště známá je pro své interpretace rolí v Carmen a v Samsonovi a Dalile. Kromě vystupování v předních operních domech v Severní Americe i Evropě má také svůj vlastní pořad v rádiu, v němž se zabývá hudbou a rozhovory s lidmi ze světa hudby.

Denyce Gravesová
Denyce Gravesová