Na Filmasia raději s česnekem. Nikdy nevíte, kdo má žízeň…

Praha – Po Koreji, Tchaj-wanu, Hongkongu a Číně završuje letošní ročník festivalu Filmasia tematickou pětiletku zaměřením na Japonsko. Od 3. do 6. prosince je v kinech Světozor a Aero přichystáno delikátní japonské psychologické drama, komiksově nadsazený brak, duchovní film i fantaskní komedie ze země vycházejícího slunce. V sobotu se mohou návštěvníci těšit na krvavé promítání o asijské upírské noci. Během ní bude uvedena jedna ze dvou jihokorejských výjimek ve výlučně japonském programu.

„Je to země, která disponuje celou řadou režisérských jmen, která změnila a mění tvář světové kinematografie. A jako obvykle budeme objevovat jejich méně známé opusy,“ uvedl k letošnímu japonskému výběru filmů hlavní dramaturg Jiří Flígl. Ředitelka festivalu Karla Stojáková doplnila: „Filmasia dá prostor nejen známým jménům, ale také připomene autory, jejichž filmy se k českým divákům dostávají ojediněle, a upozorní na tvůrce doposud v České republice neuvedené.“

Svůj film mají v programu významní tvůrci japonské filmové současnosti jako Takashi Miike (Konkurs, Ichi the Killer), Ryuichi Hiroki (Vibrátor) anebo „brakaři“ Yoshihiro Nishimura a Naoyuki Tomomatsu, kteří se společně postarali o bizarní dílo Upírka vs. Frankensteinka.

Tento film bude na programu sobotní upírské dvojprojekce spolu se snímkem Žízeň, ověnčeným Cenou poroty z festivalu v Cannes, od Korejce Parka Chan-wooka, autora například Oldboye. „Náš upírský program připomene, že klíčovými prvky spojenými s upíry jsou vášeň, tělesnost, krev a občas i trocha absurdního humoru,“ předpokládá Flígl.

Yoshihiro Nakamura je také autorem zahajovacího snímku Fish Story, příjemné nezávislé komedie o naprosto nenáhodné souvislosti hrozící zkázy Země v roce 2012 s druhořadou punkrockovou kapelou a jejich albem Fish Story z roku 1975.

Japonskou kinematografii na přelomu tisíciletí, kdy byla žádaná na zahraničních festivalech, připomene kolekce Love Cinema. Stejnojmenný projekt iniciovala dnes už neexistující společnost CineRocket, která oslovila šest výrazných tvůrců, aby na digitální formát natočili vlastní variaci na téma opravdová láska.

Druhým jihokorejským filmem – vedle Žízně – bude velký kinohit a historicky první jihokorejský katastrofický film Haeundae o gigantické tsunami, která se přežene po známé pláži Haeundae ve městě Pusan. Promítat se bude 6. prosince po zakončení festivalu Filmasia.

Filmasia 2009
Filmasia 2009