Marie Rottrová chce zanechat Stopy

Praha - Marie Rottrová po osmi letech vydala CD. Osmileté čekání je podle ní výsledkem její lenosti a golfu, kterému se věnuje její syn a zároveň producent Vítek Rotter. Nové album se jmenuje Stopy a podílel se na něm také první manžel Rottrové Vlastimil Kučaj, který přispěl staršími písněmi Čaje o páté a Stín v záclonách s texty Jarka Nohavici. Autorem titulní skladby Stopy je baskytarista Filip Benešovský ze skupiny Neřež, se kterou nyní Rottrová spolupracuje.

„Já nechávám věci plynout, do ničeho se nehrnu,“ podotkla také k dlouhé nahrávací pauze Rottrová. „Nikdy jsem folk moc neposlouchala, ale zpívat písničky Jarka Nohavici, Zdeňka Vřeštála a Jaroslava Wykrenta se mi moc líbí,“ podotkla Rottrová, která na nové album nazpívala i písničku Žaluzie od zesnulé Zuzany Navarové. „Je to asi 6 let, co mi Zuzana tu písničku dala, krátce před její smrtí. Písnička celé roky ležela v šuplíku a nyní nastala ta její chvíle,“ doplnila zpěvačka.

Na CD jsou i texty od Heleny Sorrosové, která texty píše jak pro sedmašedesátiletou Rottrovou, tak pro devětadvacetiletou dceru Lucii Vondráčkovou. „Pokud píšu pro lidi mé věkové kategorie, tak se do toho díky zkušenostem lépe dokážu dostat, jako v případě Marušky, zatímco když píšu pro mladší interprety nebo pro bigbít, tak je pro mě zvláštní se trefovat do jejich světů,“ řekla textařka, která spolupracovala například s Helenou Vondráčkovou, Karlem Zichem, Petrou Černockou, Karlem Gottem i skupinou Argema. Píše texty i pro skladby manžela Jiřího Vondráčka, bratra Heleny Vondráčkové.

V anketě Deska roku se Rottrová loni objevila na druhém místě s albem Všechno nejlepší, které sice vydala už v roce 2003, ale ještě předloni se ho prodalo 8618 kusů. Hudební kritici ji oceňují jako zpěvačku s nezaměnitelným hlasem, kvalitním hudebním frázováním a citem pro vkusný repertoár. Kariéru začínala v šedesátých letech v ostravských kapelách Samuel, Majestic a Flamingo (později Plameňáci). Jednou z nejznámějších skladeb Rottrové se stala tuzemská verze písně She's Gone skupiny Black Sabbath, kterou Nohavica otextoval jako Lásko, voníš deštěm.

První dlouhohrající desku se skupinou Flamingo vydala Rottrová v roce 1970, zpívala na ní s Petrem Němcem. Po jejím úspěchu spolupracovala se všemi velkými tanečními orchestry oné doby a textaři Jiřinou Fikejzovou, Jaroslavem Wykrentem a později Jaromírem Nohavicou. V osmdesátých letech přesídlila do Prahy, kde nyní žije se svým partnerem. Přesto je s rodnou Ostravou stále spojována. V poslední době úzce spolupracuje s Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřeštálem ze skupiny Neřež.

Je naděje, že další album vyjde dříve než za dalších osm let. Zpěvačka v rozhovoru pro ČT24 totiž prozradila, že dost písní se na stávající CD nevešlo, neboť se tam nehodily dramaturgicky, a je tedy možné, že v nejbližší době vyjde nové album Marie Rottrové.

Stopy
Stopy