Arnošt Lustig oslavuje život a lidskou sexualitu

Praha - Ve zbrusu nové knize nazvané Láska a tělo se Arnošt Lustig pokusil o konečné zúčtování s tématy, která poznamenávají celou jeho tvorbu – nepochopitelnost nacistické myšlenky na vyhlazení Židů na straně jedné a láska k životu na straně druhé. Po sérii menších prozaických útvarů se konečně po dlouhé době odhodlal napsat delší novelu, která je zároveň autorovou oslavou sexuality, jež člověku dává novou sílu.

Hlavní představitelé, mladí lidé plní tělesných tužeb Gabriela Lágusová a Josef Reinisch, prožívají v terezínském ghettu svou zakázanou lásku. Transport může přijít každým dnem, a tak útěchu nacházejí hrdinové knihy pouze jeden v druhém. Žijí naplno a vyslovují věci, které by nebýt tlaku okolností možná ze sebe nikdy nevypustili. Výsledkem je příběh plný milostných vyznání i esejistických podobenství o smyslu života.

Ukázka z knihy

„Je to moje válka proti Němcům,“ řekl. "Podívej se, co by chtěli. Abychom se chvěli hrůzou, hladem a strachem. Před nimi, nemocemi a steskem. Abychom litovali, o co všechno jsme přišli, o co nás oloupili. Jak nás rozdělili.

Vím, že nejsi jen prsa, třísla a zadeček, ale stačí mi na tebe pomyslet nebo tě vidět, a válka a Němci, všechno, co chtějí a reprezentují, rozbředne jako zledovatělé bláto na jaře. Dokud si to mohu dovolit. Než mi zatrhnou i to.

/Arnošt Lustig/