Mezzosopranistka Denyce Gravesová ukázala šíři svého talentu

Praha - Slavná americká mezzosopranistka Denyce Gravesová, která vystoupila 3. prosince ve Státní opeře Praha, okouzlila zaplněné hlediště nejen operním repertoárem. Snědá kráska za doprovodu Symfonického orchestru Českého orchestru (SOČR) s dirigentem Rastislavem Štúrem zazpívala také afro-americké písně a spirituály. Jako host večera zahrál italský flétnista Massimo Mercelli, zazněly i melodie ze skladby Mise skladatele filmové hudby Ennia Morriconeho.

Gravesová zahájila vystoupení árií kněžny de Bouillon Acerba volutta z druhé dějství opery Francesca Ciley Adriana Lecouvreur. Následovalo Preludium ze stejného díla v podání SOČRu. Návštěvníci poté aplaudovali skladbě Mon coeur ze Saint-Saënsovy opery Samson a Dalila, s níž Gravesová jako filištínská krasavice Dalila vystupovala v mnoha světových operních domech. SOČR nabídl i ukázku z Gluckova Orfea a Eurydiky.

Na závěr první části Gravesová přednesla oblíbené Didonino lamento s opery anglického skladatele Henryho Purcella Dido a Aeneas. První část programu zakončila Donizettiho Favoritka, ve které se americká operní diva představila jako romantická Leonora.

Po přestávce a směsi Morriconeho filmových melodií v podání SOČRu a Massima Mercelliho se na pódium za velkého aplausu vrátila Gravesová, aby přednesla spirituály a balady, mezi kterými například zazněly Just You, Give me Jesus nebo Every Time I Feel the Spirit.

„Spirituály jsou první písně, které jsem v životě slyšela. Jsou to zpěvy, které se zrodily z afro-americké zkušenosti v Novém světě, a proto jsou nesmírně cenné a pro mě ze zjevných důvodů důležité,“ uvedla černovláska, kterou deník USA Today označil za jednu ze zpěvaček, které se mohou stát operními superstar 21. století.

Velkou popularitu si rodačka z Washingtonu vydobyla nejen svými výjimečnými pěveckými schopnostmi, ale i dalšími aktivitami. Úzce spolupracuje s Červeným křížem, jemuž mimo jiné věnovala veškeré výnosy z prodeje nahrávky s názvem Memorial, kterou natočila se svým prvním manželem, kytaristou Davidem Perrym.

Na pozvání prezidenta Georga Bushe zpívala Gravesová ve washingtonské Národní katedrále na koncertě věnovaném obětem teroristického útoku z 11. září 2001, loni vystoupila s Plácidem Domingem ve Washingtonu při první návštěvě papeže Benedikta XVI. ve Spojených státech. Od roku 2005 má svůj vlastní pravidelný týdenní pořad na celonárodním satelitním XM rozhlase s názvem Voce di Donna, často se objevuje v televizi.