Eastwood vypráví o Mandelovi a ragbyovém vítězství Jihoafričanů

Los Angeles - Americký herec a režisér Clint Eastwood představil v Los Angeles svůj nový film. Jmenuje se Invictus (Neporazitelný). Režisér se v něm vrací k vítězství jihoafrického ragbyového mužstva ve světovém finále v roce 1995. Eastwood snímek věnoval bývalému jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi, což zdůvodnil tím, že ho vždy fascinovala Mandelova schopnost sjednocovat jihoafrický národ, který byl i po konci apartheidu dál rozdělený na černé a bílé. Mandela k tomu využil právě světového finále v ragby. Tým Jihoafrické republiky v něm tehdy na domácí půdě zvítězil, vedený heslem Jedna země, jeden národ.

„Bylo to tak nepravděpodobné, tak nepravděpodobné, že se to může vyplatit. Všechny sázky proti tomuhle týmu padly a on zvítězil, jenom díky Mandelově inspiraci. Je to pocta jemu, že se něco takového mohlo stát,“ řekl k filmu Eastwood. 

S nápadem natočit film o Mandelovi a ragbyovém vítězství Jihoafričanů v roce 1995 přišel herec Morgan Freeman. „Zavolal jsem Clintovi a řekl mu: Hej, mám pro tebe dobrej scénář. No a on si ho přečetl a řekl: Mně se to líbí, jdem do toho,“ prozradil herec, který byl vzápětí do role Mandely obsazen. Režisér obsazení zdůvodnil lakonicky: „On je stejně vysoký, má stejnou postavu a Morgan vystupuje podobně jako Mandela i ve světě politiky.“

Kapitána týmu Jihoafrické republiky, jehož vztah s Mandelou tvoří jádro filmu, hraje další hollywoodská hvězda Matt Damon. Neporazitelný bude mít českou premiéru v lednu.

Invictus / Mat Damon
Invictus / Mat Damon