Camille, láska, vášeň, samota a šílenství

Praha – Divadlo Alfred ve dvoře uvádí v premiéře autorské představení Lucie Škandíkové a Veroniky Riedlbauchové s názvem Camille. Inscenace nahlíží tragický osud francouzské sochařky Camille Claudelové, která přestože velmi obdivovala a milovala sochaře Rodina, celý život s ním v podstatě zápasila a snažila se vůči němu prosadit svou uměleckou identitu. S hravostí a nadsázkou se roztáčí kolotoč fragmentů jejího příběhu, snů a tužeb, vášně k sochaři a k sochám. Prostřednictvím pohybových a vizuálních metafor vypovídá o hranici mezi realitou a šílenstvím.

Představení vzniklo v produkci studia DAMÚZA, které kontinuálně podporuje vznik projektů zejména mladých uměleckých týmů. "Pečlivě vybíráme představení, která svojí uměleckou kvalitou překračují hranice klasických divadelních žánrů. S Veronikou Riedlbauchovou spolupracujeme produkčně velice úspěšně již několik let, za zmínku jistě stojí site-specific projekt Vodu po lžičkách. Osobně jsem přesvědčena, že Camille bude velice zdařilým počinem nastupující generace divadelníků," uvedla Šárka Maršíková, producentka představení.

"Když se dělá autorská věc, tak se ty prvotní ideje hodně vyvíjejí. Přestože projekt Camille je příběh jedné ženy, na jevišti vystoupí dva herci. Zajímá nás hranice mezi realitou a imaginací, a jak už Lucka zmiňovala, také samota a vnitřní svět Camille. Hereckého partnera využíváme ke zpřítomnění ať už vnitřního, či vnějšího světa hlavní postavy, která se tak dostává do dialogu s okolím. Všechno jsme ze začátku hledali přes pohyb a objekty. Hledaly se motivy, co je sdělné, co nám pomůže se dostat k nějaké metafoře. Tento proces byl strašně zajímavý. A pak bylo fajn, že při zkouškách byl stále přítomný hudebník Michal Cáb," přiblížila tvůrčí proces vzniku inscenace Veronika Riedlbauchová.

O TVŮRCÍCH:

LUCIA ŠKANDÍKOVÁ absolvovala obor scénografie, kostým a maska na pražské DAMU. Orientuje se také na filmovou scénografii, tvorbu loutky, na design, oděvní design, šperk, instalaci a malbu. Mimo jiné prezentuje svou tvorbu na výstavách a kulturních akcích (např. Quadrienalle). Je členkou výtvarné skupiny Punknomata, zaměřující se na performanci, instalace a fotografii. Často spolupracuje s divadelním režisérem Danielem Špinarem a Matijou Solcem. Jako scénografka realizovala řadu představení jak v České republice, tak v Evropě (Slovinsko, Estonsko). Rovněž půl roku pobývala na studijní stáži na Institut del Teatre v Barceloně. Z velkého počtu realizací jmenujme: Homo 06 (Rubín), Bratři Karamazovi (Disk), Nos (divadlo Gley, Slovinsko), Buratino (Nukuteater, Estonsko), Molly house (Palác Akropolis), Praha Prag Prague (Juditina věž), Dante – Light in a darkness (NoD Roxy).

VERONIKA RIEDLBAUCHOVÁ vystudovala obor režie–dramaturgie na KALD DAMU a dva roky pohybového herectví na Institut del Teatre v Barceloně. Tam v letech 2008 a 2009 také hrála v řadě inscenací (Cuarenta y medio, D.I.P., Todos implicados, El manantial de Colombina), prezentovaných rovněž na různých španělských festivalech pohybového divadla (Barcelona, Reus, Terrassa). Mezi režijní práce, realizované v českém prostředí, patří její úspěšný autorský site specific projekt Vodu po lžičkách, představený v kasematech a Gorlici na Vyšehradě, či inscenace hry Barbory Baronové Hořké mandle v Divadle v Řeznické. S některými studentskými představeními navštívila i festivaly v Evropě (Slovinsko, Itálie). Jako scenáristka spolupracovala s Českým rozhlasem, organizovala hudební festival Mladé pódium v Karlových Varech a recituje v pořadech hudby a poezie.

CAMILLE - premiéra 6. 12. 2009 v divadle Alfred ve dvoře, reprízy 7. a 8. 12. 2009. 

Camille
Camille