Chcete Davidovu klíčovou sochu? Řekněte si o ni

Praha – Výtvarník Jiří David pracuje na šestimetrové plastice, která se stane unikátním příspěvkem k diskusi o dvaceti letech od sametové revoluce. Po dokončení v ledu 2010 bude „klíčová socha“ umístěna ve veřejném prostoru na zatím neznámém místě. Veřejnost může na speciálně vytvořených webových stránkách celý projekt sledovat a posílat také tipy, kde by socha měla stát.

Tzv. „klíčová socha“ bude tvořena kovovým skeletem, na jehož obvodu a uvnitř něj budou umístěny klíče, které David získal ve veřejné sbírce. Vybralo se jich více než čtyřicet tisíc.

„Objekt bude představovat osobní polemiku s vývojem v České republice. Vznikne tak sebereflexe naší, především politické situace po revoluci. Nepůjde určitě o oslavný pomník nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika by měla vyjádřit ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji,“ říká Jiří David.

Počítá s tím, že jeho nové dílo může být pro někoho problematické. V minulosti vyvolal velké ohlasy například Srdcem nad Pražským hradem nebo Září nad Rudolfinem. Kde bude k vidění jeho „klíčová socha“, zatím neví. Z došlých návrhů vybere ty, které ho nejvíce zaujmou, a objekt pak věnuje obci či městu, které o něj projeví největší zájem.

0Jiří David od 2. poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění. Svými malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti. V 80. letech 20. století byl jedním ze spoluzakladatelů skupiny Tvrdohlaví. Kromě již zmíněných instalací ve veřejném prostoru vzbudily velký ohlas i mimo Českou republiku například výstavy Skryté podoby či Bez soucitu. V současné době je v jednání realizace třetího neonového projektu.