Zemřel Alfred Hrdlicka, sochař proti válce a fašismu

Vídeň – Ve věku 81 let zemřel v sobotu ve Vídni Alfred Hrdlicka. Sám sebe nazýval „jeskynním mužem“, „fosilií“ a také „ultrastalinistou“, v jeho osobě ale odešel především jeden z nejvýznamnějších současných rakouských sochařů. Hrdlicka, žák sochaře Fritze Wotruby, se ve svém díle snažil vypořádat s násilím, válkou a fašismem. Jeho často opakované motto znělo: Veškeré umění pochází z těla.

Hrdlicka je mimo jiné autorem Pomníku proti válce a fašismu na vídeňském náměstí před galerií Albertina. Mezi jeho další díla patří například železná skulptura zhrouceného člověka omotaného ostnatým drátem, umístěná ve Vídni, nebo monumentální pomník 2. světové války v německém Hamburku, jehož umístění doprovázela živá debata. Jako i některá jiná Hrdlickova díla.

Loni na retrospektivní výstavě v hlavním rakouském městě vyvolala nebývale prudké reakce převážně mezi katolickými věřícími jeho erotická verze obrazu Poslední večeře Páně. Obraz byl krátce po zahájení přehlídky na žádost rakouského kardinála Schönborna odstraněn.

V roce 1964 zastupoval Hrdlicka Rakousko na prestižním bienále v Benátkách. Účastnil se také politického života, kde zastával krajně levicový postoj. 

Dílo Alfreda Hrdlicky
Dílo Alfreda Hrdlicky