Tradice loutkového divadla se vrací po půlstoletí do Písku

Písek – Po padesáti letech se do Písku vrací stálá scéna loutkového divadla. Dlouhé roky hráli loutkáři ze souboru Nitka v pronajatých prostorách, ale teď po půlroční rekonstrukci děkanského kostela v centru města Na Bakalářích získali konečně své prostory. „Píšeme scénáře, malujeme kulisy, zkoušíme nové hry, a to vše pro úsměv diváka, který nám je spolu s potleskem největší odměnou,“ těší se divadelníci na hraní v nových prostorách. Slavnostně Loutkové divadlo Nitka otevřelo první listopadový den.

Písecký loutkový spolek má v kraji, který je spojen s divadelníkem Matějem Kopeckým, více než stoletou tradici. Hraje pohádky pro děti bez omezení věku a bez nároku na honorář. Ochotníci si i pomáhali budovat divadlo Na Bakalářích. A rádi. „Jsem nadšená, protože se nám splnil životní sen - mít své prostory i své zázemí,“ říká členka souboru Dagmar Černá.

Naposledy Nitka vystupovala v opravené písecké Sladovně, předtím působila v pronajatých prostorách kulturního domu, které ale po změně majitele a modernizaci byly pro divadelníky nevyhovující a příliš drahé. „Zkoušelo se a nacvičovalo v soukromých bytech, vystoupení pak bylo v pronajatém sále,“ prozrazuje další člen souboru Dan Santorius.

V současné době se jedenáctiletý soubor připravuje na nadcházející divadelní sezonu. „Nabírá vítr do plachet a chce si opět získat diváckou přízeň a rozdávat radost publiku,“ říkají o svém souboru loutkáři. V repertoáru mají maňásková představení na motivy Čapkovy knihy Povídání o pejskovi a kočičce nebo loutkovou pohádku se zpěvy Červená karkulka. Letos také Nitka po několikaleté přestávce oprášila svou účast na divadelních festivalech, když vystoupila na přehlídce Skupovy Strakonice.  

Loutkový spolek Nitka: Povídání o pejskovi a kočičce
Loutkový spolek Nitka: Povídání o pejskovi a kočičce