Obama rozdával ceny umělcům

Washington - Prezident Barack Obama vyznamenal včera večer hvězdy americké hudby a filmu. Cenu za celoživotní přínos umění dostal například herec Robert De Niro nebo zpěvák Bruce Springsteen. Smetánka americké politiky, hudby i filmu se včera sešla v Kennedyho centru ve Washingtonu DC. Americký prezident dále předal ocenění i jazzovému pianistovi Davu Brubeckovi v den jeho devětaosmdesátých narozenin. Cenu převzala také zpěvačka Grace Bumbryová, operní sopranistka afro-amerického původu a filmový tvůrce Mel Brooks. Ocenění tradičně dostávají umělci, kteří významně ovlivnili americkou a světovou kulturu.

Šestašedesátiletý De Niro ocenění získal především za famózní a věrohodné ztvárnění filmových rolí, například mladého mafiánského kmotra Vita Corleoneho ve druhém díle kriminálního dramatu Kmotr nebo boxera Jakea LaMottu ve filmu Zuřící býk (1980), který byl natočený podle skutečného životního příběhu tohoto profesionálního sportovce. Ocenění pro herce uvedla slova chvály jeho kolegů; Sharon Stoneové, Benna Stillera a Edwarda Nortona.

Písně Bruce Springsteena zazněly v podání hudbebníků, kteří Bossovi, jak se Springsteenovi přezdívá, přišli popřát. „S jeho pravdivými a hlubokými písněmi, které promlouvají ke každému člověku, zanechal Bruce Springsteen navždy v americké kultuře výrazné stopy,“ ocenilo centrum přínos dalšího nominovaného umělce, devětapadesátiletého muzikanta z New Jersey.

Robert De Niro a Bruce Springsteen patří k těm, kteří Obamu podporovali v jeho prezidentské kampani. „Barack Obama nemá dost zkušeností, aby se stal americkým prezidentem,“ řekl loni De Niro s ironií. „Neměl dost zkušeností, aby schválil válku v Iráku. Na takovou nezkušenost si rád zvyknu.“

Brubeck, který se proslavil se svým hudebním kvartetem především velkým jazzovým hitem Take Five, dnes zároveň oslavil 89. narozeniny. Ocenění získal podle Kennedyho centra za tvorbu oslňující hudby během uplynulých šesti desetiletí.

Dvaasedmdesátileté Bumbryové náleží cena za pomoc při odstraňování bariér v americké opeře pro lidi s černou pletí a za to, že patřila k nejvýznamnějším mezzosopranistkám své generace.

Třiaosmdesátiletý Brooks si poctu podle Kennedyho centra zasloužil svými
komediálními snímky a muzikály, jako jsou například Mladý Frankenstein
(1974), Ohnivá sedla (1974) nebo Producenti (1968).

Grace Bumbryová, Robert de Niro, Bruce Sprinfsteen, Mel Brooks a Dave Brubeck
Grace Bumbryová, Robert de Niro, Bruce Sprinfsteen, Mel Brooks a Dave Brubeck
Více fotek
  • Grace Bumbryová, Robert de Niro, Bruce Sprinfsteen, Mel Brooks a Dave Brubeck autor: Kevin Wolf, zdroj: AP Photo/ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1287/128638.jpg
  • Mel Brooks a Bruce Springsteen na ceremoniálu v Kennedyho centru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1287/128636.jpg