Středočeský kraj bojuje o knižní malbu z 15. století

Londýn/Praha - Středočeský kraj učiní maximum pro získání knižní malby z 15. století s vyobrazením dolování a zpracování stříbra v Kutné Hoře. Vyvolávací cena na úterní aukci v Londýně je pět až šest milionů korun, kraj je připraven jít výš, strategii ani konečnou částku ale předem nezveřejní. Kraj věří, že by se iluminace mohla stát jedním z nejvýznamnějších exponátů vznikající Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře.

"Mluvil jsem s expertem oddělení rukopisů aukční síně Sotheby aten mi prozradil, žeo tuto položku mají zájem ještě čtyři subjekty. Trošku tuším, kdo by to mohl být, určitě mezi nimi bude muzeum z Vídně a pak jeden soukromý sběratel, který se o tyto miniatury intenzivně zajímá.Když jsem měl možnost si malbu prohlédnout a přečíst si celý komentář, uvědomil jsem si plně, jak vzácná je to věc. Budeme se snažit ji získat," telefonoval z Londýna těsně před aukcí ředitel Galerie Středočeského kraje Jan Třeštík.

Malba je podle odborníků památkou srovnatelnou s fragmentem Dalimilovy kroniky. O díle se desítky let nevědělo. Nyní se objevilo na trhu, a pokud by ho kraj nezískal, skončí v nějaké soukromé sbírce a pro ČR bude již nenávratně ztraceno.

Video Jan Třeštík telefonuje z Londýna
video

Jan Třeštík telefonuje z Londýna

„Je to naprostý unikát, a pokud ho nekoupíme nyní, tak už ho nekoupíme nikdy,“ prohlásil hejtman Středočeského kraje David Rath. „Mohlo by se stát do značné míry něčím, jako je pro Louvre Mona Lisa. Tak by to mohla být jakási Mona Lisa středních Čech,“ věří hejtman. „To, že se to objevilo v aukčním katalogu firmy Sotheby´s v Londýně, je senzační objevení. Protože tato věc nebyla nikdy vystavována,“ doplnil Ondřej Chrobák z Galerie Středočeského kraje.

O kutnohorskou iluminaci projevila zájem i Národní knihovna, ovšem s tou podmínkou, že ministerstvo kultury přispěje na nákup této unikátní kulturní památky. Ministerstvo, které tento rok disponovalo 20 miliony korun na nákupy děl, dalo tentokrát přednost jiným dílům a iniciativu zcela přenechalo Středočekému kraji.

Rath uvedl, že Národní knihovna získala jako příslib ze státního rozpočtu maximálně šest milionů korun. „My samozřejmě jsme připraveni jít o něco výš, než je tato vyvolávací cena, ale tu částku i strategii říkat nebudeme,“ informoval dále Ondřej Chrobák. Do Londýna jede také hejtman Rath, který bude svou osobou zajišťovat potřebnou flexibilitu.

Opozice nákup díla kritizuje

Za naprosto absurdní krok to považuje šéf středočeské ODS Petr Bendl. Mladoboleslavský primátor a krajský zastupitel za ODS Raduan Nwelati si myslí, že nakupovat by se měly důležitější věci. Za neuvážený tento záměr označila i šéfka krajského kontrolního výboru Dagmar Nohýnková (ODS).

Rath oponuje, že tyto věci se musejí kupovat, když jsou na trhu, a ne když na ně jsou peníze. „I když musíme šetřit, tak v rozpočtu kraje je tato částka relativně málo významná,“ dodal. Podle něj jde navíc o investici do cestovního ruchu, protože do Kutné Hory přitáhne více návštěvníků.

Kutnohorská iluminace - detail
Kutnohorská iluminace - detail