Kdo se podívá na Chelsea Hotel zevnitř, zahlédne přízraky bohémy

Praha – Zdi legendárního newyorského Chelsea Hotelu mají co vyprávět. Dnes v něm bydlí převážně zahraniční turisté, ale kdysi býval oázou beatnické generace a ikonou americké popkultury. Mnozí umělci tu nastartovali svou kariéru. Život ve slavném hotelu Chelsea v New Yorku – v prostředí inspirativním i dekadentním, kde vznikla řada průkopnických děl - představují dva výstavní projekty - Přízraky bohémy a Pohled zevnitř. V pražském Centru současného umění DOX budou oba přístupné do 29. března. Zájem o ně už projevily další světové galerie a muzea.

Příběhy legendárního hotelu představuje výstava prostřednictvím děl jeho obyvatel – fotografií, filmů a experimentálních videí, které trvají celkem šest hodin. „Neexistuje na světě snad žádné jiné místo, kde vzniklo tolik mimořádných a důležitých děl, a to nejen výtvarného umění, ale i hudby, filmu, tance, literatury,“ říká umělecký ředitel centra DOX Jaroslav Anděl.

Miloš Forman: Pán nade mnou choval aligátora

Leonard Cohen nebo Bob Dylan napsali v Chelsea Hotelu své nejslavnější písně. Z rozchodu s Marilyn Monroe se tu léčil Arthur Miller, Arthur C. Clarke tady napsal román 2001: Vesmírná odysea. Sid Vicious ze Sex Pistols na hotelovém pokoji zavraždil svou přítelkyni Nancy. „Když přišli do hotelu, nebyli to žádné hvězdy, neměli žádné peníze a vlastně vůbec nic, ale manažer hotelu Stanley Bard měl něco jako šestý smysl a nechal je v hotelu bydlet i zadarmo,“ přibližuje život v hotelu fotografka Julia Calfee.

Její fotografie a texty, které patří k nejpůsobivějším portrétům hotelu, jsou jednou ze dvou částí výstavy. Fotografická publikace bude v prodeji i v centru DOX, s předmluvou Miloše Formana, který sám v hotelu dlouhodobě pobýval. „Bylo to takové městečko, kde měl každý ve svém pokoji svůj domov. Nade mnou bydlel pán, který choval malého aligátora, dva hady a opičku,“ vzpomíná režisér.

Julia Calfee žila v hotelu čtyři roky, které ji poskytly možnost spřátelit se s řadou jeho dlouhodobých obyvatel a umožnily její kameře, aby se stála téměř neviditelnou. Podařilo se ji zachytit neopakovatelnou intimní atmosféru místa, utvářenou osobnostmi jeho obyvatel i celkovým prostředím včetně jeho archetypů, legend a přízraků. Sama k tomu říká: „Když jsem fotografovala v Chelsea Hotelu, pobývala jsem na jednom místě či v jisté situaci celé hodiny. Čas míjel a má přítomnost jako by se stávala méně a méně viditelnou. Někdy jako bych úplně zmizela.“

Přízraky bohémy - Smith, Warhole, Mapplethorpe

Druhým projektem výstavy s názvem Chelsea Hotel: Přízraky bohémy se výstava soustřeďuje na tři klíčové autory spojené s legendárním hotelem - na Harryho Smithe, Andyho Warhola a Roberta Mapplethorpa. Málokteré místo ve druhé polovině 20. století odpovídá tomuto významu slova bohéma jako Chelsea Hotel v New Yorku. Žilo zde mnoho významných malířů, filmařů, spisovatelů, skladatelů, hudebníků, tanečníků a herců a vznikla tu řada zásadních děl.

Přestože Harry Smith je nejširší veřejnosti dosud málo znám, zjevuje se dnes svou mnohostrannou činností filmaře, malíře, muzikologa, antropologa a sběratele jako klíčová postava, jež překlenuje rozmanité proudy a odvětví modernismu a spojuje jeho rané tradice s jeho pozdním stádiem. Andy Warhol, jenž je dnes považován za nejúspěšnějšího umělce a augura dnešního mediálního věku, je na výstavě zastoupen svým pravděpodobně nejdůležitějším filmem Chelsea Girls.

Robert Mapplethorpe, který ztělesňuje přechod z Warholovy éry do dnešního světa a s ním i transformaci bohémy v 80. letech minulého století, se představuje řadou portrétů bohémy a homoerotickými fotografiemi, jimiž se proslavil. Součástí expozice jsou i videa a filmy Jonase Mekase a Michela Audera, v nichž oba umělci zpracovali pro výstavu materiál ze svých archivů týkající se hotelu Chelsea.


Chelsea Hotel: Přízraky bohémy (do 29. 3.) a Julie Calfee: Chelsea Hotel, pohled zevnitř (do 15. 2.). Výstavu, první obsáhlejší expozici věnovanou hotelu Chelsea, připravilo Centrum současného umění DOX ve spolupráci s americkými institucemi, jež zapůjčily Warholova, Smithova a Mapplethorpova díla: The Andy Warhol Museum v Pittsburghu, Anthology Film Archives v New Yorku a Robert Mapplethorpe Foundation, Inc. v New Yorku. Výstavu doprovází obrazová publikace vydaná k výstavě spolu se sérií promítání, přednášek a čtení.

Chelsea Hotel: Přízraky bohémy
Chelsea Hotel: Přízraky bohémy
Více fotek
  • Chelsea Hotel: Přízraky bohémy zdroj: DOX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1288/128721.jpg
  • Julia Calfee: Behind the Door zdroj: DOX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1288/128718.jpg
  • Robert Mapplethorpe: Patti Smith (1976) zdroj: DOX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1288/128720.jpg
  • Robert Mapplethorpe: Andy Warhol (1983) zdroj: DOX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1288/128723.jpg