Ida Kelarová vzkazuje: Buďte šťastni!

Praha - Své nové album Aven Bachtale! (Buďte šťastni!) představí návštěvníkům večerního koncertu v pražském Švandově divadle zpěvačka Ida Kelarová. Propagátorka romského folkloru a jazzu v nových písních přináší propojení romské hudby a klasického jazzu, doprovod nahrála slovenská skupina Jazz Famelija. Jedna z nejrespektovanějších romských zpěvaček, sestra herečky a zpěvačky Ivy Bittové a organizátorka charitativní činnosti, již album představila v Německu, v Kladně a v Libochovicích. V následujících dnech vystoupí na několika koncertech na Slovensku a turné zakončí 15. a 16. prosince opět v České republice - na českobudějovické nezávislé scéně Bazilika a v brněnském klubu Metro.

"Jedním z mých impulsů byla potřeba změny, chtěla jsem vnést do zásadních principů jazzu nové téma, s vlastním prožitkem a vášní, prostě tak po cikánsku,„ uvádí ke vzniku alba Kelarová. Podle svých slov při zpívání cítí radost, kterou vnímá jako veliký dar. “Věřím tomu, že lidská tvořivost ji může během života přetvářet, rozvíjet, zhodnocovat a naše duše ji dokáže povýšit v umění," prozrazuje.

Album se nahrávalo ve studiu ve Vídni. Pro hudebníky ze souboru Jazz Famelija, kteří jsou převážně ze Slovenské republiky, cestování vyšlo levněji, než kdyby jeli do České republiky. Navíc potřebovali akustický klavír, který je údajně ve vídeňském studiu kvalitnější než v Česku.

Ida Kelarová se narodila v roce 1956 v Bruntále. Od pěti let se učila hrát na klavír a později i na violoncello. V roce 1971 začala studovat Janáčkovu konzervatoř. Když se jí narodil syn Tomáš, provdala se a opustila muziku kvůli divadlu. V letech 1975 až 1982 působila jako herečka a zpěvačka v Divadle Na provázku. S druhým mužem a dcerou pak žila několik let střídavě ve Walesu, Dánsku a Norsku. Zhruba po 15 letech strávených v zahraničí se Kelarová natrvalo vrátila do České republiky. S Desideriem Duždou založili v roce 1998 kapelu Romano Rat (Romská krev). Kelarová se podílela na přípravě muzikálu Cikáni jdou do nebe v pražském Divadle Bez zábradlí.

Kromě samostatných koncertů a nahrávání desek se účastní se svou kapelou mnoha českých i zahraničních festivalů. Z řady dalších aktivit je známá její podpora charitativní činnosti, mezi kterou patří zejména organizace letního táboru pro romské i neromské děti na hradě Svojanov pod hlavičkou Mezinárodní iniciativy pro rozvoj etnické tvorby.

„Vyzkoušela jsem toho v muzice hodně. Od klasické hudby, lidovek, různých etno projektů, rocku, folku, až po romské písně, které mě oslovily nejvíce a nejhlouběji,“ říká Kelarová.

Aven bachtale!
Aven bachtale!