Syn Davida Bowieho natočil nejlepší britský nezávislý film

Londýn - Filmový režisér Duncan Jones (38), syn zpěváka a herce Davida Bowieho, získal za své sci-fi Moon (Měsíc) cenu za nejlepší britský nezávislý film. Při předávání cen BIFA byly oceněny také snímky Fish Tank či životopisný film o Johnu Lennonovi Nowhere Boy. Ceny za celoživotní dílo a za herecký přínos britskému filmu dostaly při slavnostní ceremonii Michael Caine a Daniel Day-Lewis.

Ceny britského nezávislého filmu se udělují od roku 1998. Nominován může být film, jehož náklady nepřekročily deset milionů liber a byl financován nejméně z 51 procent z britských zdrojů. Loni dostal hlavní ceny Milionář z chatrče, který posléze triumfoval při Oscarech.

Jones natočil Moon s rozpočtem 2,5 milionu liber (71 milionů korun). Americký herec Sam Rockwell v něm hraje osamělého astronauta dohlížejícího na důl na Měsíci. Společnost mu dělá jen počítačový systém s hlasem Kevina Spaceyho - až do chvíle, než těsně před návratem na Zem potká mladší verzi sebe sama. Od BIFA dostal ceny za nejlepší nezávislý film roku a za nejlepší režijní debut.

  • Nejlepší režisérkou byla vyhlášena Andrea Arnoldová za drama ze sídliště v Essexu Fish Tank, které dostalo již v Cannes cenu poroty. Katie Jarvisová, která hrála hlavní roli, získala cenu za nejlepší herecký debut.0
  • BIFA pro nejlepší herečku dostala Carey Mulliganová za výkon ve filmu An Education (Vzdělání), jehož scénář napsal Nick Hornby.
  • Nejlepším hercem se stal Tom Hardy za ztvárnění zločince Charlese Bronsona ve filmu Bronson.
  • Nejlepší scénář napsal podle poroty Armando Iannucci - k politické satiře In The Loop.
  • Cenu za vedlejší herecký výkon dostala Anne-Marie Duffová, která hrála matku Johna Lennona ve snímku Nowhere Boy.
  • Za mužský herecký výkon byl oceněn John Henshaw za úlohu dobrosrdečného pošťáka ve filmu Kena Loache Looking for Eric (Hledá se Eric) se známým fotbalistou Erikem Cantonou.
  • Životopisný snímek Nowhere Boy, který natočila jako svůj celovečerní debut výtvarnice Sam Taylorová Woodová, byl navržen i na nejlepší film. I když nebyl vybrán, režisérka si odnesla BIFA za nejlepší krátký film za Love You More.