Muriel Káji Saudka hlásí comeback po 40 letech

Praha - Manželka scenáristy Miloše Macourka Jiřina, manželka Káji Saudka Johana a jejich dcera Berenika Saudková 7. prosince pokřtily druhý díl Saudkovy a Macourkovy komiksové série Muriel a oranžová smrt. Legendární komiks vydaný společností Albatros Media se na knižních pultech objeví po 40 letech. Dosud ho zájemci mohli vidět pouze v některých záběrech české komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Příběh Muriel a oranžová smrt vznikl jako reakce na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a jeho vydání bylo na dlouhá léta zakázáno. Publikování druhého dílu bylo po roce 1989 komplikováno tím, že se dlouho nikomu nepodařilo získat všechny chybějící strany a vyřešit autorská práva.

Muriel a andělé

Muriel a oranžová smrt navazuje na první díl komiksové série s názvem Muriel a andělé z roku 1969, který vydal Kája Saudek v roce 1991 v nakladatelství Comet. Letos byl tento díl v anketě odborníků na komiksovém serveru Komiksárium prohlášeno za nejlepší český komiks všech dob.

Zatímco inspiraci k prvnímu dílu hledal Macourek ve francouzském komiksu Barbarella, ve druhého dílu už se promítla realita roku 1968. Saudek do komiksu zapracoval skutečné postavy - Olgu Schoberovou, bratra Jana Saudka, přátele a známé.

Saudek vpašoval do příběhu řadu legrácek, slovních hříček a narážek, tradičně pracoval s efektními citoslovci. Autor se rozhodl se pro unikátní čtvercový formát 45 krát 45 centimetrů, který mu umožňoval řadu nových kompozičních možností. Chybějící listy byly nahrazeny původním textovým scénářem.

Kája Saudek se věnoval komiksu navzdory tomu, že tehdejší doba této umělecké formě nepřála. Čtyřiasedmdesátiletý výtvarník již přes tři roky leží v komatu v nemocnici. „Budu mu o dnešním křtu vyprávět, protože mu vyprávím úplně všechno,“ podotkla manželka Johana.


Nejznámějšího českého autora komiksů Káju Saudka připomíná výstava, která v prostorách Českého centra v Rytířské ulici potrvá do 2. ledna.

Kája Saudek / Muriel a andělé
Kája Saudek / Muriel a andělé