Variace na téma Totalita, kolaborace a svoboda v Arše až do noci

Praha - Jako divadelní mozaiku intimních lidských osudů na pozadí globálních politických změn označují tvůrci komponovaný mezinárodní večer, který dnes uvede Divadlo Archa. Česko-slovensko-německá akce nazvaná Svoboda! Svoboda? Sloboda! Sloboda? Freiheit! Freiheit? provede návštěvníky všemi prostory divadla a nabídne tři divadelní inscenace, hudební produkce ve stylu 70. a 80. let a besedu. Projekt byl už úspěšně představen v Žilině, Brně, Hamburku a Berlíně, v Praze se jedná o jednorázovém uvedení.

Čeští, němečtí, slovenští a rakouští tvůrci zkoumali od počátku loňského roku společně s dalšími umělci a historiky v rámci projektu „68/89 divadlo.doba.dějiny“ vazby mezi událostmi těchto let. Výsledkem jsou čtyři divadelní produkce, které odlišnými způsoby nahlížejí na převrat roku 1989 a jeho následky. Hledání „ducha revolučních změn“ a pocitů zúčastněné generace zpracovaly ve svých produkcích z různých perspektiv Divadlo Husa na provázku (Brno), Stanica (Žilina), Sophiensaele (Berlín), Kampnagel (Hamburk) a Divadlo Archa.

"Celý večer má charakter výtvarné instalace na téma Totalita v nás, která provede diváky všemi prostory Divadla Archa," přibližuje Pavlína Svatoňová z Divadla Archa. Přestávky mezi jednotlivými produkcemi vyplní hudební mix v duchu 70. a 80. let, návštěvníci budou moct ochutnat občerstvení ve stylu daných let - vedle obložených chlebíčků třeba sušenky Derby nebo Esíčka.

Program večera

  • 18.15, 20.15 VARIETÉ GOTT aneb žijeme v Gottlandu? (Husa na Provázku, Brno)
  • 19.00 Ján Šimko a kol.: Poslední historická úloha mladé generace (Stanica Žilina)
  • 21.00 Šance 89 aneb Window of Opportunity (Divadlo Archa)

Programu v Divadle Archa bude už odpoledne předcházet netradiční mystifikační prohlídka města v režii vídeňského experimentálního souboru God˙s Entertainment. 0

Projekt vznikl ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny v Praze a Ústavem pro současné dějiny v Postupimi, Knihovnou Václava Havla a českými centry za finanční podpory Evropské unie. Více informací na www.archatheatre.cz.